Mobil

Dergi ve gazeteleri cepten bedava okuyabilirsiniz

GSM operatörleri mobil cihazlarından ücretsiz olarak dergi ve gazete okumak isteyenlere dergilik uygulamaları sunuyor. Bu yazıda operatörlerin dergilik uygulamalarına göz atıyoruz.

Dergi ve gazeteleri bedava okuyun!

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi gazete ve dergi gibi basılı yayınların sayılarının azalmasına ve içerik üretim yöntemlerinin değişmesine yol açtı. Artık daha az kadrolarla çalışmak zorunda kalan bu yayınlar farklı yöntemlerle okuyucuya ulaşmaya çalışıyor. Bunlardan biri olan dijital dünya, bazı yayınlar için felaket oldu. Ancak dijital teknolojileri iyi kullanabilen ve çağın gereklerine ayak uyduran yayınlar için bu yeni dünya beraberinde fırsatlar da getirdi.

Günümüzde basılı yayınlar aynı zamanda dijital dünyaya da hitap eden farklı uzantılara sahip. Bunlardan biri de Dergilik uygulamaları. Önceleri bağımsız uygulamalar olan bu platformlar son dönemde operatörlerin de bu sektöre girmesiyle daha da popüler hale geldi. Bu yazının konusu olmasa da halen bağımsız olarak çalışmalarına devam eden birçok dergilik uygulaması bulunuyor.

Yazımızın konusu ise GSM operatörlerinin katmadeğerli bir hizmet olarak sunduğu dergi/gazete uygulamaları. Bu arada belirtmek isterim ki bu uygulamalar çok yeni değil. 2011 yılından bu yana operatörlerin dergi ve gazete okuma uygulamaları bulunuyor. Ancak son yıllarda artan internet hızları, değişen kullanım alışkanlıkları ve benzeri sebeplerden bu uygulamalara olan talep arttı. Operatörler de içerikleri zenginleştirerek kullanıcıların beğenisine daha gelişmiş uygulamalar sundular. 

Birçok uygulama ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Uygulamalar genellikle ücretsiz ve bu ücretsiz olma durumu abonelik türüne göre değişiyor. Belli bir seviyenin üstündeki aboneler tarifelerine göre bu uygulamalardan ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Öte yandan ilgili uygulamayı çıkaran operatörün abonesi olmasanız bile belli bir ücret karşılığında bu hizmetten faydalanabiliyorsunuz.

Gelin şimdi operatör bazında dergilik uygulamalarına göz atalım:

Dergilik: Bu uygulamalara ismini veren Dergilik, Turkcell'in desteği ile hayata geçirildi. 2011 yılında hayata geçirilen uygulama ilk birkaç yıl aktif olmasa da son dönemde (içerik sayısını artırması ve zenginleştirmesiyle) beraber popülerliğini artırdı. Abone paketi Dergilik uygulamasını kapsayan Turkcell aboneleri bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Eğer abonenin paketi Dergilik'i kapsamıyorsa aylık 16.99 TL karşılığında uygulama kullanılabiliyor. Benzer durum farklı operatörlerden gelip bu uygulamayı kullanmak isteyenler için de geçerli.

Dergi ve gazeteleri cepten bedava okuyabilirsiniz - Resim : 1

Dergilik'te dergi ve gazete olmak üzere iki farklı yayın türü yer alıyor. Dergilere ve gazetelere (eğer paketinize dahil değilse ya da farklı bir operatörde iseniz) ayrı ayra da abone olmak mümkün. Dergilere sayı başına, gazetelere ise aylık abone olunuyor. Fiyatlar ise dergilerde 3.49 TL'den, gazetelerde ise 7.99 TL'den başlıyor.

Turkcell'in dergilik uygulaması ile ilgili detaylar resmi internet sayfasında yer alıyor.  

Bu arada abone paketinde Dergilik uygulaması bulunanların burada yaptıkları veri harcamalarının ayrı bir data paketinden düşüldüğünü belirtelim.

e-dergi: Türk Telekom tarafından geliştirilen e-dergi ise kısa bir süre önce kullanıma sunuldu. İçinde belli sayıda dergi ve gazeteyi barındıran uygulama, aynen Turkcell'de olduğu gibi paket dahilinde olan Türk Telekom aboneleri tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor. e-dergi'de de onlarca dergi ve birkaç adet gazete okunabiliyor. Farklı operatörlerin abonelerinin ayda 13.99 TL ücretle kullanabildiği e-dergi uygulaması da pakete dahil olan abonelerin kotasını tüketmiyor.

Dergi ve gazeteleri cepten bedava okuyabilirsiniz - Resim : 2

e-dergi uygulaması ile ilgili detaylar da Türk Telekom'un resmi internet sitesinde bulunuyor. 

Vread: Vodafone'un 2011 yılında kullanıma sunduğu uygulama birkaç sene açık kaldı. Ancak şu anda aktif değil ve kullanılmıyor. 

Yukarıdaki uygulamaları abonesi olduğunuz operatör üzerinden tarifeniz kapsamında ise ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. 

Yorumlar
Alara EMRE
Bence çok ama çok iyi bence okumalısınız.Sevgilerle bu dergileri bastıran ve yazan kişilere size çok teşekkür ederiz ama bence bir tane de Corona Virüsle ilgili bir kitap ya da dergi yazmalı ve bastırmalısınız.Sevgilerle.....
Cevapla
Ahmet Yıldırım
Dinç kardeş. Sen okuduğunu yanlış anlıyorsun galiba? Paket içinde ücretsiz bir sürü tarife var ve bu tarifeler gayet uygun fiyatlı. Yazıyı iyice oku istersen.
Cevapla
dinç
teşekkürler yorum için keşke hepsi fiyatsız olsa ben sitenizi daima takip ediyorum güzel haberler çıkıyor.emekler için okuyucudan sizlere tşk
dinç özkaya
bu şimdi ücretsiz okuma mı oluyor bariz ücretli zam zaten de ücretli olması normal anormal olan sizin haberin başlığı. okunsun diye cazip hale getirmeyin haberi ve olayı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.