Mobil

Plastik ve metal kasaya sahip telefonların artıları,eksileri!

plastik ve metal kasalı iki ürünün birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Plastik ve metal kasaya sahip telefonların artıları,eksileri!

Günümüzde akıllı telefonlarda bulunan teknik özellikleri yayında ürünün plastik veya metal kasaya sahip olması kullanıcılar arasında farklı görüşlerin oluşmasına etki etmiş bulunuyor. Kimi kullanıcı sahip olacağı cihazın plastik bir kasayla gelmesini arzu ederken, kimi kullanıcılarda telefonunun metal bir kasaya sahip olmasını istiyor. Peki plastik ve metal kasalı iki ürünün birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları nelerdir?

1397043747_img20140409123922.jpg

Bu bağlamda Samsung'un plastik kasaya sahip amiral gemisi Galaxy S5'i ve HTC firmasının son amiral gemisi modeli HTC One (M8)'ı karşılaştıralım istedik. Bu cihazlarda kullanılan malzemenin hem üreticiye, hem de tüketicilere artı etkileri bulunuyor.

●Üründe plastik kasa kullanılması, metal gövdeli ürünlerle karşılaştırıldığında daha hafif ağırlıklara ve boyutlara taşıyabiliyor. Tabii burada diğer kullanılan malzemelerin de etkisi var. Mesela arka kapağın açılıp bataryanın değiştirilebilir olması çoğu kullanıcı için olmazsa olmaz faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmakta.

●Üründe plastik kasa kullanılması, üretimin daha kolay ve seri bir şekilde ilerlemesini sağlar. Hem zamandan hem de üreticinin harcanacak paradan tasarruf etmesi ile ürünün fiyatı da buna göre şekilleniyor ve tüketici de bu ürünü daha uygun fiyata satın alabiliyor.

● Tabiki metal kasaya sahip cihazların plastik kasalı cihazlara göre avantajları yok değil. Cihazların elimizden bir anda kayıp düşmesiyle kasanın kırılmasına karşı plastiğe göre daha fazla mukavemet gösterecektir. Ancak bu durum plastik kasanın metal kasaya olan avantajlarını değiştirmiyor.

1397043762_img20140409123849.jpg

●Dilerseniz bu iki cihazı birde fiyat avantajı ile değerlendirelim. Plastik bir kasa yapısına sahip Galaxy S5 (16GB) versiyonunun 2199TL fiyat etiketiyle satışa sunulması bekleniyor.Diğer tarafta ise Alüminyum kasaya sahip HTC One M8'in 16GB versiyonu 2499TL'lik bir fiyatla satılacağını düşündüğümüzde metal kasanın plastik kasaya karşı dezavantajını açıkça görebiliyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.