Mobil

Qualcomm çalışan sayısını azaltıyor

Hissedarları mutlu etmek için tasarruf sözü veren mobil işlemci üreticisi Qualcomm, çalışan sayısını azaltmayı planlıyor. 

Qualcomm çalışan sayısını azaltıyor

Yatırımcılarına yıllık 1 milyar dolar tasarruf etme sözü veren Qualcomm, bu doğrultuda yaklaşık 1500 çalışanı etkileyecek işten çıkarmalar yapmaya başladı ABDli Qualcomm’un merkezinin bulunduğu San Diego'da yayın yapan haber kuruluşu ABC 10 News, işten çıkarmaların 1.000 kadar çalışanı etkileyeceğini belirtti. Ancak sayının 1500'e kadar çıkması bekleniyor.

Yarı iletken üreticisi, maliyet azaltma stratejisini planlarken işten çıkarmalar yapmaktan kaçındığını ancak sürdürülebilir büyüme için iş gücünü küçültmenin kaçınılmaz olduğunu açıkladı. Qualcomm, işten çıkarmalardan etkilenen çalışanlarına tazminat ödediğini duyurdu. Şirketin dünya çapında 33 bin 800 çalışanı bulunuyor.

Ocak ayında 1 milyar dolar tasarruf planını duyuran Qualcomm, bu sayede yatırımcıların Broadcom’un agresif satın alma anlaşmasını reddetmelerini sağlamak istiyordu. Tarihin en büyük teknoloji anlaşması olarak lanse edilen satın alma teklifi, Trump yönetimi tarafından ulusal güvenliğe potansiyel tehdit teşkil ettiği gerekçesiyle engellenmişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.