Donanım

Donald Trump Qualcomm'un satılmasını engelledi!

ABD başkanı Donald Trump, çıkardığı yasa ile Qualcomm'un Broadcom'a satılmasını engelledi. Peki, Trump neyi gerekçe göstererek Qualcomm satışının önüne geçti?

Qualcomm'a Donald Trump engeli!

Broadcom, Qualcomm'u satın almak istemiş ancak sunduğu teklifler bir türlü Qualcomm tarafından kabul edilmemişti. En son her bir Qualcomm hissesi için 60 dolar naikit ve 22 dolar değerinde Broadcom hissesi teklif eden firma, yine eli boş dönmüştü.

Piyasadaki değerini 150 milyar dolara kadar çıkaran Qualcomm, bugün Donald Trump'ın kararı ile bir şok yaşadı. ABD başkanı Donald Trump; Broadcom'un Qualcomm'u satın almaması için yeni bir başkanlık emri çıkardı.

Trump, satışı engelleyen başkanlık emrini; ABD'nin ulusal güvenliğine zarar vereceğini öne sürerek çıkardı. 

Başkan, Singapur merkezli firma olan Broadcom'un, Amerika merkezli Qualcomm'u satın almasının, ulusal güvenlik açısından tehlike arz edebileceğinin altını çiziyor. Peki şimdiki süreçte ne olacak?

Donald Trump Qualcomm'un satılmasını engelledi! - Resim : 1

Başkanlık emrinden dolayı Broadcom 150 milyar yerine 300 milyar dolar bile verse artık Qualcomm'u satın alamayacak. Şimdilerde Qualcomm cephesinde bir sessizlik hakim. Qualcomm yöneticilerinin, geçmişteki teklifleri kabul etmemesinden dolayı pişman olup olmadıkları en büyük merak konusu olmuş durumda.

Sizce Trump bu satın alma işlemini engelleyerek, ulusal güvenlik için doğru olanı yaptı mı? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.