Mobil

Rapor: iPhone 6, 1 GB Ram ve NFC çipine sahip olacak

iPhone 6 lansmanı yaklaştıkça en çok merak edilen sorulardan birisi olan "iPhone 6 kaç GB Ram'e sahip olacak" sorusu; cevaplanıyor.

Rapor: iPhone 6,  1 GB Ram ve NFC çipine sahip olacak

Apple iPhone 5 ile birlikte 1 GB Ram'e geçmişti. Aynı dönemde çıkan Android telefonlar ise 2 GB sistem belleğine sahipti. Aradan sadece 2 yıl geçti ve Android telefonların Galaxy Note 4 ile birlikte 4 GB Ram'e sahip olacağı söylenmeye başladı. Bu rakamlar savaşında Apple'ın iPhone 6'da kaç GB Ram kullanacağı ise büyük merak konusu oldu.

Birçok haber kaynağı Apple'ın yeni nesil telefonunda 2 GB sistem belleği kullanacağını belirtiyordu ama gelen bilgiler ve raporlar dahilinde Apple'ın 1 GB sistem belleği ile yola devam edeceğini gösteriyor.

Bunun en önemli sebebi ise iOS işletim sisteminin Android işletim sistemi gibi bir yapıya sahip olmamasıdır. Android sanal bir makina yaratıp bunun üzerinden sistemini çalıştıran bir işletim sistemi. iOS ise bunun tam tersi bir yapıya sahip ve bundan dolayı Android işletim sistemi gibi çok fazla Ram'e ihtiyaç duymuyor. Genellikle tüm gücünü işlemciden alan iOS platformunun multi tasking özelliği ile 1 GB sistem belleğine ihtiyaç duyduğu görülmüş ve bu ihtiyaç iPhone 5'te giderilmişti. 2 GB sistem belleği ile 1 GB sistem belleğinin en basit düzeyde iOS işletim sistemine sahip bir telefona fark yaratmayacağını öngörürsek Apple'ın iPhone 6'da neden 1 GB sistem belleği kullanabileceğini de anlamış oluruz.

Bunun yaınında Apple'ın bu güne kadar "gereksiz" "şarj katili" "telefonları birbirine dokundurarak dosya göndermek çok saçma" gibi açıklamalarına karşın yeni telefonunda ödeme yöntemleri için geliştirilen NFC çipine yer vereceği de belirtildi.

Dün size  verdiğimiz iPhone 6'nın Ram şeması haberimizde ki görüntü SoC mühendisi Todd DeRego tarafından incelenmiş ve Apple'ın iPhone 6'da 1 GB Ram ile NFC çipi kullanacağı doğrulanmış olmaktadır.

Peki bu noktada iBeacons ne olacak bunu gerçekten oldukça merak etmekteyiz

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.