Realme Apple'a ders verdi!

Apple ile benzer şekilde manyetik olarak yapışan kablosuz şarj sistemini görücüye çıkaran Realme, Apple'a adeta öyle yapılmaz böyle yapılır dedi.

Realme Apple'a ders verdi!

Apple'ın geçen yılın sonbaharında yaptığı tanıtımda iPhone 12'nin en az konuşulan fakat en farklı özelliklerinden biri de MagSafe özelliğiydi. Bu özellik kablosuz şarj başta olmak üzere araç tutucusu, cüzdan hatta powerbank gibi ürünlerin telefona manyetizma ile tutunmasını sağlayan çember şeklinde bir mıknatıs dizisinden oluşuyordu. Böylece iPhone 12 serisinin aksesuar seçenekleri de oldukça çeşitleniyordu.

MagSafe ilk çıktığında birçok kullanıcı ve incelemeci tarafından şüpheyle yaklaşıldı çünkü örneğin araç tutucu olması için mıknatısların fazla güçsüz kalacağı ve araç sarsıldığında düşeceği gibi şüpheleri beraberinde getirmişti. Fakat görünen o ki araç tutucularında kullanılan mıknatıslar örneğin kablosuz şarjda kullanılana göre çok daha güçlü hale getirilmiş. Bu sayede bu tip şüphelerin de önüne geçilmiş oldu.

Realme Apple'a ders verdi! - Resim : 1

Yine de MagSafe gibi güzel bir icada rağmen Apple kendi bildiğini okumaktan vazgeçmedi ve piyasanın oldukça gerisinde şarj hızlarına sahip olduğunu duyurdu. Kablolu şarjda halen 20 Watt ile en yavaş kablolu şarja sahip amiral gemisini üreten Apple'a göre MagSafe kablosuz şarjın hızı ise 15 Watt. Piyasada bulunan standart Qi tipi kablosuz şarjda ise en yüksek 7.5 Watt destekleniyor.

Yani 15 Watt şarj için Apple'ın gerçekten çok pahalıya sattığı orijinal MagSafe şarj aletini almanız gerekiyor. Şu anda Türkiye'de MagSafe şarj aletinin resmi satış fiyatı tam 399 TL ve buna adaptör dahil bile değil. Telefonun kutu içinden de adaptör çıkmadığına göre bir 200 TL daha verip 20 Watt destekli Type-C çıkışlı adaptör almanız gerekiyor.

İşte Apple piyasada bu konuda tek olmasının sefasını sürerken beklenmeyen yerden bir cevap geldi. Genellikle Oppo veya Vivo'nun bu tip yenilikçi hareketlerde bulunduğunu görsek de Apple'ın MagSafe özelliğinin birebir aynısı, hatta haberin ilerisinde göreceğiniz üzere daha iyisi Realme'den geldi.

Realme'nin piyasaya sürmeye hazırlandığı Realme Flash isimli yeni telefon aynı zamanda firma ve Android dünyası için yeni bir teknolojiye ev sahipliği yapacak: Realme MagDart. Biliyoruz isim seçimi kulağa gelebilecek en iyisi değil fakat Realme normalde hızlı şarjı için Dart Charge ismini kullandığından MagDart firma için tek mantıklı seçenek olmuş denilebilir. Peki nedir bu MagDart?

İlk olarak Realme Flash'da daha sonra da büyük ihtimalle, daha da doğrusu umuyoruz ki birçok Realme telefonda göreceğimiz Realme MagDart aslında Apple MagSafe teknolojisinin aynısı. Tabi ki birkaç artısı bulunmuyor değil. MagDart daha büyük bir çemberde daha güçlü mıknatıslara ve daha iyi güç akışına sahip. Ayrıca belki de en önemlisi MagDart ters akışı destekliyor. Yani MagDart'a yapıştırılan dış aksesuarlara güç aktarılabiliyor.

Örneğin MagDart ile yapıştırılacak uyumlu bir harici hoparlöre herhangi bir girişe gerek duymadan MagDart üzerinden güç sağlanabilecek. Yani hoparlör sesi bluetooth üzerinden alırken gücünü de MagDart üzerinden kablosuz sağlayacak.

Ayrıca daha da iyisi MagDart inanılmaz hızlı bir şarja ev sahipliği yapıyor. Aslında resmi tanıtımı yarın, yani 3 Ağustos salı günü yapılacak ve Realme yeni teknolojisi hakkında pek bir bilgi vermiş değil. Fakat XDA Developers forumunda videolu şekilde ortaya çıktığı kadarıyla MagDart, iPhone'un 15 Watt'lık MagSafe sisteminin 4 katından hızlı olacak şekilde tam 66 Watt şarjı destekliyor. Realme'nin MagDart şarj adaptörünün de Apple'dan ucuz olacağını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok.

Realme resmi olarak Türkiye'de de satışta fakat ilk MagDart özellikli telefonu olan Realme Flash'ın ülkeye gelip gelmeyeceği hakkında bir bilgi malesef ki bulunmuyor. Umarız bu güzel teknolojili cihaz ve manyetik aksesuarlarını ülkemizde uygun fiyatlara görürüz.

Siz ne dersiniz? Manyetik aksesuar teknolojisi gelecek vaat ediyor mu yoksa gelip geçici bir heves mi? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.