Mobil

Samsung akıllı telefon fiyatlarını arttırdı!

Teknoloji sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Samsung akıllı telefon fiyatlarını arttırdı. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.


Son yıllarda özellikle Türkiye’de akıllı telefon fiyatlarının önemli ölçüde arttığını hissetmişsinizdir. Hali hazırda orta segment modellerin fiyatı bile 6500 TL seviyelerine kadar çıktı.

Söz konusu amiral gemisi modeli olduğunda ise ödemeniz gereken meblağ 5 haneli sayılara yükseliyor. Artık “ucuz telefon” diye bir tabir kalmadığını da söylememiz lazım. Çünkü hep ucuz dediğimiz Xiaomi bile bugün amiral gemisi modeli Mi 10 için 8500 TL talep ediyor. Samsung, Huawei ve Apple gibi markalar ise üst segment modelleri için 10.000 TL ve üzeri etiketler belirliyorlar.

Samsung akıllı telefon fiyatları önemli ölçüde arttı

Lakin geçtiğimiz son 6 yıla baktığımızda hemen hemen tüm firmaların belli bir ivme doğrultusunda fiyat arttırımına gittiğini görüyoruz. Bu firmalar arasında en çok sivrilen isim ise Samsung.

Samsung’un geçtiğimiz yıl bir telefon için istediği ortalama fiyat 247 dolarken, bu yılın aynı döneminde bu etiket 292 dolara yükselmiş durumda.

Önceki yıllarla kıyaslandığında fiyat skalasının belli bir aralıkta gezindiğini görüyoruz. Örneğin 2018’de Güney Koreli teknoloji devinin ortalama akıllı telefon fiyatı 251 dolarmış. 2017’de ise 243 dolar. Yani 2020’ye kadar öyle muazzam bir artış söz konusu değil.

Hatta 2018 ile 2019 kıyaslandığında bir düşüşün olduğu bile söylenebilir.

Lakin 2020’nin ilk çeyreğine geldiğimizde Samsung akıllı telefon fiyatları muazzam bir şekilde artmış. Geçtiğimiz yıla göre 45 dolarlık bir artış yaşanmış.

Diğer üreticilerdeki artış ise Samsung’a kıyasla yok denecek kadar az. Görünen o ki Samsung, Huawei’nin Avrupa pazarında kan kaybetmesini avantaja dönüştürmek istemiş.

Yorumlar
Tuncet
16.06.2020 tarih.samsung 999 tl. ( bim.a 101.)
Cevapla
Düşünen Beyin
Bu telefonlar çok pahalı .
Cevapla
Halil
Huawei Google olmadan Samsungu ezdi
Cevapla
Vfggv
He ya
📱📱📱📱
TL pul olmuş ekonomi bitmiş vergi cenneti olmuş türkiye dolar böyle samsung böyle alma git general mobil al ozaman
Cevapla
okan
adam akıllı telefon yapsında alalım kardeş ssen gidipte iphone7 nin replika ürününü yapıpta performans olarak samsung xiaomi gibi telefonların giriş seviye telefonlarına bile yetişemiyorsan bide üstüne orta sınıf telefon parası istiyorsan ben öyle işin taaaaaa anatabildimmi saçma sapan firmaları yerli malı diye savunmayın
Değişik kafalar
Insanlar burda teknoloji haberi veriyor , gelmiş vergileri konuşun diyen var, hastanede neden hakim yok diye isyan etmeye gerek yok
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.