Mobil

Samsung başarısızlığından dolayı özür diledi

Samsung bir zamanlar en popüler marka olduğu Çin pazarındaki başarısızlığından dolayı hissedarlarından özür diledi.

Samsung başarısızlığını onayladı

Çin pazarının bir zamanlar en büyük markası olan Samsung, yerli rakipleri yüzünden zor günler yaşıyor. Xiaomi, Oppo, Huawei gibi Çinli rakipleri karşısında son yıllarda pazar payı kaybeden Samsung, bu konuda bazı adımlar atmaya hazırlanıyor.  

24 Mart tarihinde yapılan hissedarlar toplantısında Samsung'un mobil bölüm şefi DJ Koh, şirketin Çin pazarındaki başarısızlığından dolayı hissedarlardan özür diledi. Samsung'un Çin'deki pazar payı şu anda yüzde 2'nin altında  ve telefonlarının hiçbiri 217 yılında Çin'in en çok satan modellerinden biri olamadı.

Samsung başarısızlığından dolayı özür diledi - Resim : 1

Samsung, bazı şeyleri değiştirmesine yardımcı olabilecek değişiklikler yapıyor. Geçen yıl yerel başkanların değiştirildiği ve operasyonların yeniden düzenlendiği açıklanmıştı. Ayrıca marka üst düzey telefon satın almak isteyen müşterilere daha fazla odaklanmayı planlıyor. Bunlara ek olarak , WeChat, Baidu, Alibaba ve Mobike gibi popüler Çinli şirketlerle ortaklıklar imzalandı.

Bu adımların ne kadar  işe yarayacağı bilinmiyor. Ancak Samsung'un üst düzey akıllı telefon pazarını hedefliyorsa, Huawei, Xiaomi, OPPO, Vivo ve OnePlus gibi markalarla mücadele etmesi gerekiyor. Bu markaların bazıları, orta sınıf kategorileri için de telefon yapıyor ve diğer önemli pazarlarda da rakipler.

Çinli üreticiler daha önceleri Samsung ve Apple’ın popüler telefonlarını klonlayarak kendilerini geliştirdiler ve bu şirketlere kafa tutacak daha uygun fiyatlı amiral gemisi akıllı telefonlar üretmeye başladılar. Çinli şirketlerin bu başarıları sadece Çin ile sınırlı kalmayıp, dünya çapında popüler oldular. Özellikle Huawei, dünya çapında en çok telefon satan üçüncü şirket olmayı başardı. Huawei son amiral gemisi P10 gibi telefonlarıyla Apple’ın gözdesi iPhone X’e bile kafa tutuyor.

Yorumlar
bülent
özellikle xiaomi çin malı algısını yerle bir etti ve iyi bir pazarlama ile samsung iphone u bile rahat geçer piyasada!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.