Samsung çentikli telefon üretebilir

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, çentikli bir telefon modelinin patentini aldı.

Samsung çentikli telefon üretebilir

Bugüne kadar çentikli telefon üretmeyen Samsung, bu alandaki inadını kıracak gibi görünüyor. Firmanın aldığı bir patent, çentikli telefon üretimine başlayacağı iddialarına kuvvetlendirdi. Ortaya çıkan patent görüntülerinde Samsung'un olası bir telefon modelinin tasarımları bulunuyor.

Muhtemelen Galaxy Note 9 ya da Galaxy S10 modelinde çentikli bir tasarım kullanması beklenen Samsung, aldığı bu patentle tasarımını tescillemiş oluyor. Bu güne kadar sonsuz ekran ile çentikli tasarımdan uzak duran Samsung, bu patentle çentikli bir model furyasına katılmış olacak.

Samsung çentikli telefon üretebilir - Resim : 1

Ancak her markada olduğu gibi alınan her patent mutlaka ürüne dönüşmüyor. Markalar zaman zaman yasalar karşısında elini kuvvetlendirmek için de olsa bu tarz patentleri alıyorlar. Bu yüzden bu patent bir telefon haline dönüşmeyebilir.

Yine de firmanın yakın zamanda (Temmuz ya da Ağustos gibi) yeni bir Note telefonu tanıtacak olması akıllara çentikli bir Note 9 gelir mi sorusunu getiriyor. Yine deNote 9'un tanıtımına bu kadar az varken çentikli bir tasarıma sahip olması beklenmiyor. Zira bu patent yakın zamanda alındıysa Note 9 için geç kalındığı anlamına geliyor. Ancak Galaxy S10 için hala vakit var ve önümüzdeki yıl tanıtılması beklenen bu model çentikli olabilir.

iPhone X başlattı

Çentikli telefon tasarımı akımını Çinli Essential Phone ile başladı.  Apple, iPhone X modelinde de bu tasarımı kullanınca iyice popüler oldu. Günümüzde irili ufaklı markaların 10'dan fazla çentikli akıllı telefonu bulunuyor. Kamera ve algılayıcıların bulunduğu çentik bazı modellerde küçük, bazılarında ise büyük. 

Samsung çentikli telefon üretebilir - Resim : 2

Yüzde 100 ekranlı tasarım

Samsung'un aldığı patentte yer alan bir diğer tasarım ise yüzde 100 ekrana sahip bir akıllı telefon. Ancak bu tasarımda ön kamera ve diğer algılayıcılar bulunmuyor. Bunların nereye konulduğu ise belirli değil. Görüntülerin gerçek olamayabileceğini hatırlatmak isteriz.