Samsung Galaxy S21 kullanıcıları dikkat: Bu güncellemeyi kaçırmayın

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Galaxy S21 kullanıcıları için hayli önemli bir güncelleme paketi servis etti.

Samsung Galaxy S21 kullanıcıları dikkat: Bu güncellemeyi kaçırmayın

Samsung, Galaxy S21 serisi için en son güvenlik güncellemesini yeni yayınladı. Bu güncelleme, Temmuz 2023 güvenlik yamasını içermekte ve şu anda bazı Latin Amerika ülkelerinde mevcut. Yakında diğer bölgelere de genişletilmesi bekleniyor. Galaxy S22 ve Galaxy S23 cihazları ise bu güncellemeyi almaya başlamış durumda.

G99xBXXS9EWF3 firmware sürümü, Galaxy S21, Galaxy S21 Plus ve Galaxy S21 Ultra için Temmuz 2023 güvenlik yamasını getiriyor. Bu güncelleme, önceki yazılım sürümünde mevcut olan 90'dan fazla güvenlik açığını çözüyor. Özellikle, bu güncelleme yalnızca güvenlik iyileştirmelerine odaklanmakta ve yeni özellikler ya da performans iyileştirmeleri sunmamakta. Şu anda, bu güncelleme Arjantin, Bolivya, Brezilya, Meksika, Peru ve Uruguay'da kullanılabilir durumda.

Samsung tarafından yayınlanan güvenlik bülteni, Temmuz 2023 güvenlik yamasının çeşitli Galaxy telefonlarında ve tabletlerinde toplam 90 güvenlik hatasını çözdüğünü vurguluyor. Bu düzeltmelerin 52'si Google tarafından sağlanırken, Samsung 38 güvenlik açığı düzeltmesi geliştirdi. Üç kritik hata ele alındı ve 56 yüksek öncelikli sorun giderildi. Kalan güvenlik açıkları orta riskli olarak kabul ediliyor. Google'ın, Samsung'un Haziran 2023 yamasında zaten dahil edilen üç düzeltmeyi Temmuz güncellemesine dahil ettiğini belirtmek önemli.

Samsung Galaxy S21 kullanıcıları dikkat: Bu güncellemeyi kaçırmayın

Samsung tarafından çözülen güvenlik açıklarından bazıları (SVE'ler) ADB komutu aracılığıyla manuel paket kurulumu, düzgün olmayan ses sistemi erişim kontrolü, UWB yonga seti tanımlayıcısı, toplu SMS yapılandırması, Galaxy Temaları Servisi ile ilişkiliydi. Ayarlar'da düzgün olmayan erişim kontrol problemleri de mevcuttu ve bazı dahili test işlevleri hafıza dışına yazma sorunlarından muzdarip olup, yetkisiz kod çalıştırmaya olanak sağlıyordu.

Tespit edilen açıkların çoğu Android 11, Android 12, Android 12L ve Android 13 çalıştıran cihazlarda bulundu, bazı sorunlar ise özellikle Qualcomm çipleri ve bileşenleri, Mali ve PowerVR GPU'lar ve bellek yönetimi ile ilişkiliydi.

Bahsi geçen ülkelerde yaşıyorsanız ve Galaxy S21 serisi bir telefonunuz varsa, yeni güncellemeyi hemen indirebilirsiniz. Kurulum için Ayarlar'a gidin, Yazılım Güncelleme'yi seçin ve İndir ve Yükle'ye tıklayın.

Galaxy S21 serisi, Samsung tarafından 2021'in başında Android 11 işletim sistemi önceden yüklenmiş olarak piyasaya sürüldü. Ardından cihazlar, 2021 sonlarında Android 12 güncellemesini ve 2022 sonlarında Android 13 güncellemesini aldı. Bu yılın sonlarında Samsung'un Galaxy S21 serisi için Android 14 temelli One UI 6.0 güncellemesini yayınlaması bekleniyor.