Mobil

Samsung, Galaxy S4 Mini için yeni bir işlemci geliştiriyor!

Yaz döneminde satışa sunulması planlanan telefonda yeni nesil bir işlemci bizleri bekliyor olacak.

Samsung, Galaxy S4 Mini için yeni bir işlemci geliştiriyor!

Kısa süre önce görselleri ortaya çıkan ve Samsung’un destek sayfası tarafından da doğrulanan Galaxy S4, dört farklı versiyon ile kullanıcılara sunulacak. Yaz aylarında satışa sunulması planlanan telefonun yeni nesil bir işlemciye sahip olacağı iddia ediliyor. Detayları henüz bilinmeyen işlemci olan Exynos 5210, Exynos 5 ailesi içerisinde yer alacak. Galaxy S4’te kullanılan (4+4) çekirdekli Exynos 5 octa ile benzer mimaride üretim göstereceği belirtilen Eynos 5210 toplamda 4 çekirdekten oluşuyor.
1364195244_image9.png

Cortex-A7 ve Cortex-A15 mimarisinde üretim gösteren ikişer çekirdekten oluşan işlemci, tıpkı Exynos 5 octa’da olduğu gibi ARM’IN big.LITTLE teknolojisine sahip olacak. Aradaki en önemli fark ise çekirdek sayısı olacak. A7 mimarili iki çekirdek daha basit işlemlerde görev alacak. Bu sayede daha az enerji harcanacak ve gelişmede pil ömründe artışa sebep olacak. A15 mimarili çift çekirdek ise telefonda performansı belirleyen unsur olacak. Yeni nesil bir mimari sunan çift çekirdek, Cortex-A9 mimarili dört çekirdekten daha iyi performans sunacağı belirtiliyor.

Galaxy S III Mini’de ST-Ericsson firmasına ait çift çekirdekli Cortex-A9 mimarili U8420 işlemcisini kullanan Samsung, bu noktada kullanıcılardan eleştiri almıştı. Galaxy S4’te yer alacak yeni nesil işlemci ile Güney Koreli üretici daha iyi bir telefonu bizlere sunmuş olacak.

Yorumlar
opdima
Htc e1 4 gün önce tanıtıldı. Ve özellikleriyle de hiç rakip olacakmış gibi durmuyor. 4.3 inc ekrana 480*800 çözünürlük eklemişler, kötü. 1,15 ghz/clock hızında çalışan çift çekirdekli işlemci, 1 gb ram, 8 gb dahili depolama ve JB ile geliyor. Tasarım olarak da one x'e baya benziyor. Olsa olsa one x'in minisi olur yani özelliklerine bakınca ve 4.3 inc ekran boyutunu boyutu saymazsak da diğer özellikleriyle neredeyse s3 miniye denk bir telefon batarya kapasitesi hariç. E1'in bataryası 2100 mAh. Samsung'un s3 mini'de yaptığı hataları tekrarlamak istemeyeceği düşünülürse, htc e1'in S4 miniye kesinlikle rakip olacağını düşünmüyorum.
Cevapla
Misafir
buna rakip olarak htc e1 var onu da çok merak ediyorum h.i.ü
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.