Mobil

Samsung kendi akıllı telefondan-uyduya iletişim platformunu hazırlıyor

Samsung'un akıllı telefondan-uyduya teknolojisini Galaxy S23'te Apple'ın iPhone 14 için kullandığı gibi kullanabileceğine dair spekülasyonlar vardı, ancak bu birtürlü gerçekleşemedi.

Samsung kendi akıllı telefondan-uyduya iletişim platformunu hazırlıyor

Şimdi ise şirket, akıllı telefonlar ve uydular arasında iki yönlü iletişimi sağlayacak yeni bir standartlaştırılmış 5G NTN (karasal olmayan ağ) modemi tanıttı. Teknoloji, kullanıcıların bir hücresel ağa ihtiyaç duymadan arama, kısa mesaj ve veri gönderip almasına izin verecek ve Samsung'un gelecekteki Exynos çiplerine entegre edilecek.

Amaç, dağlarda, çöllerde veya diğer uzak bölgelerdeki insanların kritik durumlarda başkalarıyla iletişim kurmasını sağlamak. 5G NTN, 3. Nesil Ortaklık Projesi (3GPP Sürüm 17) standartlarına uygun, yani çip üreticilerinin, akıllı telefon üreticilerinin ve telekomünikasyon şirketlerinin geleneksel iletişim hizmetleriyle çalışabiliyor.

Bununla birlikte, Samsung, teknolojinin sonunda yüksek çözünürlüklü fotoğrafları ve hatta videoları, metinlerin ve aramaların yanı sıra iletmek için kullanılabileceğini belirtti. Şirket, "uydu konumlarını doğru bir şekilde tahmin etmek ve Doppler kaymasının neden olduğu frekans ofsetlerini en aza indirmek için" Exynos Modem 5300 platformunu kullanarak teknolojiyi simüle etti. Samsung Başkan Yardımcısı Min Goo Kim, bunun "6G'nin gelişine hazırlık olarak" hibrit karasal NTN ağlarının önünü açmaya yardımcı olacağını söyledi.

Samsung kendi akıllı telefondan-uyduya iletişim platformunu hazırlıyor

CES 2023'te Qualcomm, akıllı telefonların hücresel sinyal olmadığında mesaj göndermesine olanak tanıyan Snapdragon Satellite teknolojisini tanıtmıştı. Teknoloji hem Snapdragon 8 Gen 2 yonga setinde hem de X70 modem sisteminde ve bazı ek radyolara sahip akıllı telefonlarda çalışıyor.

Samsung'un Galaxy S23 modelinde her iki çip de bulunduğundan, cihazın Apple'ın iPhone 14'ü ile eşleşecek uydu iletişim teknolojisi sunabileceği düşünülüyordu. Ancak, Samsung mobil deneyimi VP TM Roh, uydu işlevselliği hala oldukça sınırlı olduğundan bunun için henüz doğru zaman olmadığını söyledi. CNET'e bir röportajda "Doğru zamanlama, altyapı ve teknoloji hazır olduğunda elbette Samsung Galaxy mobil bölümümüz için de aktif olarak bu özelliği benimsemeyi düşünürüz" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.