Samsung telefon ekranını başka üreticiden alacak! Peki sebep?

Hali hazırda akıllı telefon pazarındaki pek çok üreticiye ekran satan Samsung, kendi telefonlarında kullanacağı ekran için BOE’nin kapısını çaldı.

Samsung telefon ekranını başka üreticiden alacak! Peki sebep?

Şu aralar akıllı telefon pazarında ilginç kararlar alınıyor. Bunlardan birisi de OLED ekran pazarının açık ara lider ismi olan Samsung’un kendi telefonlarında kullanmak için başka bir üreticiden ekran alacak olması.

Sızdırılan raporlara göre Güney Koreli teknoloji devi önümüzdeki dönemde satışa sunacağı bazı modellerin ekran tedariki için BOE ile temas halinde.

Samsung telefon ekranını başka üreticiden alacak! Peki sebep?

Samsung gibi akıllı telefon pazarının büyük bir bölümünün OLED panel ihtiyacını karşılan bir firmanın, kalkıp da kendi modellerinde başka üreticiden aldığı panelleri kullanacak olması ilk bakışta biraz saçma gelebilir. Fakat Samsung büyük bir holding.

Bu holding içerisinde Samsung Display ve Samsung Electronics tamamen ayrı iki şirket gibi görev görüyor. Akıllı telefonları üreten Samsung Electronics, ekran üreten Samsung Display’den telefon panellerini belli bir ücret karşılığında satın alıyor.

Samsung telefon ekranını başka üreticiden alacak! Peki sebep? - Resim : 1

Geçtiğimiz günlerde Samsung Electronics’in maliyeti düşürebilmek adına kendi ekran birimini kuracağına dair bazı dedikodular vardı. Dolayısıyla BOE ile ekran konusundaki temasların da maliyeti düşürmek adına yapıldığı söylenebilir.

Elbette bu tamamen bizim düşüncemiz. Gerçek olan şey Samsung’un hali hazırda BOE’den telefon ekranı alacak olması.

Bu arada dip not olarak hatırlatalım. BOE hali hazırda Huawei’nin ekran ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Ayrıca Apple da yeni iPhone modellerinde BOE tarafından üretilen OLED panelleri kullanmayı düşünüyor.