Mobil

Samsung ve Intel tarafından geliştirilen Tizen'e ait yeni detaylar geldi!

Sitemin geliştirilmesi adına SDK ve kaynak kodları yayınlanırken ayn zamanda bazı görsellerde ortaya çıktı.


Tizen, Intel ve Nokia tarafından geliştirilmiş, bir Linux dağıtımı olan Debian tabanlı açık kaynak mobil işletim sistemi, ilk olarak MeeGo adıyla hayata geçmiştir. Öncelikli hedefi akıllı telefonlar, navigasyon cihazları, akıllı televizyonlar, giriş-seviyesi masaüstü bilgisayarlar, netbooklar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve PDA'lar olan Tizen, mobil platformda özellikle Android ile yarışabilecek kapasiteye sahiptir.

Tizen'in oluşturulma süreci, Nokia'nın Microsoft ile anlaşıp MeeGo'yu geliştirmeyeceğini bildirmesi ve Intel'ın Samsung ile anlaşıp, MeeGo tabanlı yeni bir işletim sistemi geliştirmesiyle başladı.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde ikilinin oluşturduğu ortaklık neticesinde geliştirilen sisteme sahip ilk ürünün MWC 2013 tanıtılması iddia ediliyordu. Oysa gelinen sürece baktığımızda bu yönde herhangi bir bilgi, belge ya da sızıntı oluşmuş değil. Yakın zaman içerisinde Galaxy S IV modelini resmiyete kavuşturması beklenen Samsung’un bu havayı bozup Tizenli bir telefon duyurması pekte mantıklı görünmüyor.

Tizen ile çalışacak ilk telefon hakkında gelişmeler yaşanmasa da sistemin geliştirilmesi adına Tizen 2.0 Magnolia SDK ve kaynak kodu indirebilir duruma getirildi. Sistemin önceki sürümü Tizen 1.0’a birçok yeniliği sunması beklenen kaynak kodları sayesinde ar-ge çalışmalarının daha hızlı yürüyeceğini ifade edbiliriz. Bunun aynı sıra sisteme ait bir dizi görüntülerin de yayınlandığına şahit olduk.
1361216604_bdzcn7ucqaeix-q.png-large.png
1361216615_bdzdkjccyameghi.png-large-1.png
1361216624_bdzdnjwcmaackqp.png-large-1.png
1361216644_bdzsac7cqaaqcqr.png-large.png
1361216655_img-20130218-wa0003-1.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.