Mobil

Samsung ve LG'den Safir Cam Atağı

Apple'dan sonra Samsung ve LG'nin de Safir Cam kullanımına sıcak baktığı söylenmkte!


Apple farklı olmayı seven bir firma olmuştur her zaman. Android ekosisteminde standartlaşan Micro USB bağlantı noktasını hiçbir cihazında kullanmayan ve bu teknolojiyi güvenilir bulmayan Apple NFC teknolojisi içinde şirketin CEO'su gereksiz açıklamasında bulunmuş ve ürünlerinde veri aktarımı için 2 cihazın birbirine dokundurulması gerekmesini gülünç bulduğunu söylemiştir. 

Kendi ekosistemini oluşturmayı çok seven Apple yine Android ekosistemindeki amiral gemisi telefonların olmazsa olmazı Gorilla Glass cam koruma filmlerine de uzak kalmayı tercih etmiştir. Şu an şahsımında kullanmış olduğu Gorilla Glass 3 kaplamalı telefonumu çok fazla korumama rağmen ekranında kılcal çizikler oluştuğunu görebilmekteyken Apple'ın neden bu teknolojiye uzak durduğunu da daha iyi anlayabilmekteyim.

Apple Gorilla Glass'a bağlı kalmak yerine telefonlarının ekranlarını Safir Cam ile kaplamaya karar vererek geçtiğimiz yıl içinde GT Advanced ile ortaklaşa Arizona da bir safir cam tesisi kurdular (iPhone 5S'te ki Home butonunda bulunan TouchID sensörüde safir cam ile kaplıdır). Kurulmakta olan fabrikanın Ocak ayında çekilen fotoğrafı ile en son çekilen fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz.

1400923041_apple-sapphire-factory-arizona1.jpg1400923052_firstsolarmesa.jpg

Safir cam kullanımı akıllı telefonlar için bir dönüm noktası olacak ve ekran kırılmaları ve çizilmelerinin büyük oranda önleneceğini söylenmektedir. Bu donanıma son dönemde Samsung ve LG'nin de rağbet gösterdiği gelen bilgiler arasında (LG, G2'nin kamerasının lensinde safir cam kaplama kullandığını belirtelim). Güney Koreli iki dev firma Safir Cam üreticileri ile toplantılar düzenleyerek bu işin kendi yatırımları ile mi yoksa dışarında alınarak mı yapılmasının daha karlı olduğunu araştırmaya başladıkları Güney Kore medyasında dolaşmaya başlayan dedikodular arasında.

Telefonların çizilmesine ve ekranlarının en ufak bir düşmede bile çatlamasının önüne geçemeyen Gorilla Glass'ın yakın bir tarihte (Gorilla Glass 4 ile bir değişim göstermezse) kimse tarafından tercih edilmeyeceği öngörmek yanlış olmayacaktır diye düşünüyoruz.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.