Samsung yanıltıcı reklamdan cezayı yedi ancak hatasını da kabul etti

Güney Koreli teknoloji devi, geçtiğimiz yıllarda yayınladığı su geçirmezlik reklamları yüzünden Avustralya mahkemeleri tarafından yüklü miktarda para cezasına çarptırıldı.

Samsung yanıltıcı reklamdan cezayı yedi ancak hatasını da kabul etti

Akıllı telefonların suya karşı dayanıklılığı oldukça önemli bir mevzu. Her yıl havuza düşen ya da cepte unutularak denize girilen ve bu sebeple kullanılamaz hale gelen birçok akıllı telefon haberi alıyoruz. Bununla birlikte Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bu konuda oldukça uzun zamandır iddialı çalışmaların altına imza atıyor. Özellikle Galaxy S7 Edge modeliyle kıyıdan tekneye kadar yüzüldüğü ve sonrasında hiçbir sorun yaşamadan fotoğrafların çekildiği o viral videoyu unutmak ne mümkün?

Bununla birlikte Samsung’un bu reklamlarında çok da masum davranmadığı ortaya çıktı. Avustralya mahkemesi tarafından görülen bir dava sonucunda, Güney Koreli teknoloji şirketinin 2016 ve 2018 yılları arasında ekranlarda döndürülen Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy A5 (2017), Galaxy A7 (2017), Galaxy S8, Galaxy S8 Plus ve Galaxy Note 8 modellerinde kullanıcıların yanıltıldığı gerekçesiyle yaklaşık 10 milyon dolar ceza ödemesine hükmetti.

Samsung yanıltıcı reklamdan cezayı yedi ancak hatasını da kabul etti

Bu karara göre Samsung, bu modellerin havuza girildikten hemen sonra şarj edilmesi halinde şarj soketlerinin arızalanabileceğini belirtmesi gerekiyordu ancak böyle bir uyarı da bulunmadı. Nitekim, bu cihazları kullanan binlerce Avustralyalı akıllı telefon meraklısı, akıllı telefonlarını havuz çıkışında şarj etmek istemeleri sonucunda, şarj soketlerinin bozulması ve şarj edememe problemi yaşamıştı.

Kararın ardından bir açıklama yapan Samsung ise, 2016 ve 2017 yıllarında üretilen bu modellerin bazılarında bahsedilen türden sıkıntıların yaşandığını ancak şu an satışta bulunan Galaxy modellerinin hiç birinde böyle bir problemin mevcut olmadığını duyurdu.