Xiaomi’ye şok: Elektrikli otomobil planları suya düşebilir!

Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan ve yakın zamanda bu unvanını elektrikli otomobil pazarına da taşımak isteyen Xiaomi’ye, Çin hükümetinden şoke eden bir yanıt geldi.

Xiaomi’ye şok: Elektrikli otomobil planları suya düşebilir!

Çinli teknoloji devi Xiaomi, yakın zamanda yaptığı bir açıklamayla elektrikli otomobil pazarında ciddi bir marka olmak istediklerini ve bu nedenle gelecek 10 yıl içerisinde, kurdukları elektrikli otomobil markasına 10 milyar dolar yatırım yapacaklarını duyurmuştu. 2024 yılında ilk elektrikli otomobilini yollara çıkarmak isteyen şirket, bu amaçla araçlarını üreteceği fabrikayı kurabileceği araziyi bile satın aldı. Ancak bugün gelen kötü haber, Xiaomi’nin elektrikli otomobil planlarını sekteye uğratabilir.

Elektrikli otomobil sektörünün daha önce eşi benzeri görülmemiş bir şekilde büyüdüğü Çin’de, haliyle her kurulan şirket büyük başarılara ulaşamıyor. Hatta yapılan araştırmalar, kurulan şirketler arasında başarı oranının sanılanın çok altında olduğunu ve yüzlerce milyon dolarlık şirketlerin bile ardı ardına iflas bayrağını çektiklerini gösteriyor. İşte bu gidişata bir dur demek isteyen Çinli yetkililer ise, yeni kurulacak markalara verilecek lisanlar için bir takım ek tedbirler açıkladı.

Xiaomi’ye şok: Elektrikli otomobil planları suya düşebilir!

Buna göre şirketlerin artık yeterli finansal sermayelerinin olması elektrikli otomobil üretim lisansını almaları için yeterli olmayacak. Bunun haricinde sağlam bir yol haritası ve gerekli teknolojik alt yapıların mevcut olduğuna dair de belgeler istenecek. Aslında bunların hiç biri Xiaomi için sorun değil. Şirketi zora sokacak olan şeyse, Xiaomi’nin zaten başvuruyu yapmış olması ve yeni tedbirler kapsamında istenen evrakların hazırda bulunmaması.

Yeni getirilen kurallara ilişkin evrakların hazırlanarak başvuruya ilave edilmesi aylar alabilir. Xiaomi için en kötü senaryo ise tüm başvuru sürecinin baştan yapılmasının istenmesi olur. Böylesi bir durumda Xiaomi’nin tüm planları en az 1 yıl ertelenecek demektir ki baş döndürücü bir hızda gelişen elektrikli otomobil pazarı için 1 yıl çok uzun bir süre olacağından bu durum Çinli teknoloji devinin planlarının suya düşmesi manasına gelebilir.