Samsung yeni nesil RAM modülleriyle rakiplerine meydan okudu!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, dünyanın ilk 24 Gbps GDDR6 DRAM çipini tanıttı. İşte detaylar.

Samsung yeni nesil RAM modülleriyle rakiplerine meydan okudu!

Teknoloji denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Samsung, bugüne kadar ürettiği her türden cihaz ve donanım ile bu konumu sonuna kadar hak ediyor. Akıllı telefondan bilgisayara, beyaz eşyadan akıllı saate kadar teknolojinin her alanıyla yakından ilişkisi bulunan Güney Koreli teknoloji devinin aslında çip üretim konusunda da bir uzman olduğunu biliyor muydunuz?

Bugüne kadar pek çok marka ve onlarca modelde çipleri kullanılan Güney Koreli teknoloji devi, geçtiğimiz gün tanıttığı yeni GDDR6 çipi sayesinde rakiplerine adeta toz yutturacak. Samsung tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni cihaz saniyede 24 Gb veri işleyebilme yeteneğine sahip.

Samsung yeni nesil RAM modülleriyle rakiplerine meydan okudu!

Mevcut teknolojiler içerisinde bu hızın saniyede en fazla 18 Gb olabildiği düşünüldüğünde, Samsung’un yeni teknolojisinin en az %30 oranında daha yüksek performans sunduğunu anlayabiliyoruz.

Öte yandan 24Ggps GDDR6 DRAM teknolojisinin tam olarak ne manaya geldiğini bir örnekle anlatmamız gerekirse, bu çipe sahip bir ekran kartı, yalnızca 1 saniye içerisinde 280’e yakın Full HD çözünürlükte filmin verisini işleyebilecek. Sanıyoruz başlı başına bu örnek bile, Samsung’un ne kadar başarılı bir iş çıkarttığını anlatabilmemize yetmiştir.

Son olarak Samsung’a yakın kaynaklar bu yeni çipleri kullanan ekran kartlarının ilk defa bu yılın sonuna doğru raflardaki yerini alacağını belirtiyorlar.