Mobil

Samsung'dan üçe katlanabilir telefon patenti!

Katlanabilir telefonlarda satış rakamı olarak en büyük firma olan Samsung'a artık telefonları ikiye katlamak yetmiyor olacak ki üçe katlanabilen telefonun patentini aldı.

Samsung'dan üçe katlanabilir telefon patenti!

Samsung her ne kadar katlanabilir telefonların mucidi olmasa ve ilk katlanabilir telefonu çıkarma şerefine erişemese de Galaxy Z Fold ile katlanabilir telefonların ilk defa küresel çapta satışını başlatan firma olmuştur. Bugün de rakiplerine rağmen Galaxy Z Fold, Galaxy Z Fold 2 ve Galaxy Z Flip isimli üç katlanabilir telefonu ile açık ara farkla dünyanın en çok satan katlanabilir telefon firması olmayı başarmıştır.

Katlanabilir telefonların yükselişi

Geçtiğimiz haftalarda Xiaomi, Vivo, Oppo gibi Çinli rakiplerin yanı sıra Apple'ın dahi 2023 yılında bir katlanabilir telefon çıkaracağı haberleri çıkmıştı. Yani Samsung açısından önümüzdeki yıllarda rekabet oldukça kızışacak. Fakat Samsung'un bu birinciliği kaptırmaya pek de niyeti yok gibi. Nitekim Ağustos ayı içerisinde Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3'ü tanıtacak olan firma Galaxy Z Flip 3 ile ilk defa satış fiyatı 1000 doların altında olan bir katlanabilir telefonu piyasaya sürmüş olacak.


Samsung'un yeni Z şeklinde katlanabilir telefon patenti

Gerçek Samsung Galaxy Z

Bugünlerde ise Samsung yeni aldığı bir patent ile gündemde. Bu patente göre Samsung'un önümüzdeki yıllarda, belki de 2022 içerisinde tanıtacağı bir telefon gerçekten büyük bir ekranı üçe katlayıp cebimize sığar hale getirecek. Yeni telefon tam olarak belirtmek gerekirse Z harfine benzer bir katlama tasarımına sahip olacak. Samsung'un katlanabilir serisinin isminin de Galaxy Z olduğunu düşünürsek firmanın aslında en baştan beri hedefinin Z şeklinde üçlü katlanabilir bir telefon olduğu varsayımına ulaşabiliriz.

Telefonun Z şeklinde üçe katlanmasının avantajları

Yeni Z şeklinde katlanabilen telefonun birçok artısı olacaktır. Bunlardan ilki telefon açıldığında çok daha büyük bir ekranın bizi karşılayacak olması. Halihazırdaki Galaxy Z Fold 2'nin katlandığında aslında genişlik açısından oldukça ince bir telefon haline geldiğini düşünürsek yeni Z şeklinde katlanabilecek olan katlanabilir ekranının açıldığında Galaxy Z Fold 2'den belki de %50 daha büyük olacağı sonucuna ulaşabiliriz.

Z şeklinde katlanabilmenin bir diğer avantajı ise ise yukarıdaki patent çiziminde açıkça görüleceği üzere tek tarafı katlı şekilde masa üzerine konulduğunda halen daha geriye büyük bir kullanılabilir ekran kalması olacaktır.

Sizce yeni tasarım güzel mi? Dayanıklılık konusunda çekinceleriniz olur mu? Aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.