Mobil

Samsung'un Apple'a ödeyeceği tazminat miktarı düşürülüyor

Jürinin tazminat miktarını yanlış hesapladığı kararına varan yargıç Lucy Koh, miktarın tekrar hesaplanmasını istedi.

Samsung'un Apple'a ödeyeceği tazminat miktarı düşürülüyor

Samsung ve Apple arasında devam eden tarihin en uzun soluklu patent davasında önemli bir gelişme yaşandı. Bir süre önce Apple’ın tazminat miktarını 3 katına çıkarma isteğini reddeden Yargıç Lucy Koh, Samsung’un ödemesi gereken 1.05 milyar dolarlık tazminat miktarının yanlış hesaplandığını bildirdi.

Yaptığı değerlendirmelerde jürinin tazminat miktarını yanlış hesapladığını bildiren Lucy Koh: “ Patentlerin ihlal tarihinden itibaren hesaplandığı oysa doğrusunun işleyişe geçtiği tarihten itibaren hesaplanması gerekirdi” değerlendirmesinde bulundu. Sürece tekrar göz attığımızda patent davası 2011’in nisan döneminde başlarken, jürinin hesaplamaya 2010’un ağustos ayından başladığı görülüyor.
1362291220_applesamsungruling610x426.jpg

Söz konusu düzeltmenin yapılmasıyla tazminat miktarı 600 milyon dolara düşecek. Ancak patent ihlali yapılan ürünlerin halen satışta olduğu ön görüldüğünde tazminatın bir miktar daha artabileceği konuşuluyor.

Samsung ve Apple arasında dünyanın birçok bölgesinde benzer davalar yaşanıyor olsa da Amerika'da süren dava birçok kesim tarafından dikkatle takip edilmekte. Davanın bu yıl yaz döneminde sonuçlanması bekleniyor. Tabi bu durum bir sondan ziyade yeni bir başlangıç olacak. Çünkü iki arasında yeni bir davanı daha başlayacağı herkesin malumu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.