Samsung'un yeni ekran teknolojisi, katlanabilir ekranları unutturabilir!

Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden biri olan Samsung, CES 2023 etkinliğine kaydırılabilir ekran teknolojisi ile damga vurdu.

Samsung'un yeni ekran teknolojisi, katlanabilir ekranları unutturabilir!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, başta akıllı telefon olmak üzere pek çok sektörde oldukça önemli işlere imza atan bir şirket. Samsung'un son yıllara damgasını vuran en önemli ürünü ise tabi ki katlanabilir akıllı telefonlar. Galaxy Fold ve Galaxy Flip modelleri sayesinde, yeni bir teknolojinin kapılarını aralayan Güney Koreli teknoloji devi, aradan geçen süre içerisinde bu pazarın tek hakimi olmayı da başardı.

Normal şartlar altında, Samsung'a hemen her pazarda rakip olan ve çoğunda da bu rekabetten üstün çıkan Amerikalı teknoloji devi Apple'ın henüz katlanabilir akıllı telefon pazarına giriş yapmaması Samsung'un işini kolaylaştıran durumlardan biri olarak dikkat çekerken, Güney Koreli teknoloji devi şimdi de çok daha farklı bir ekran tipi üzerine yoğunlaşmış gibi görünüyor.

Samsung'un yeni ekran teknolojisi, katlanabilir ekranları unutturabilir!

Samsung tarafından ilk etapta yalnızca yüzeysel bilgilendirmesi yapılan ve "Flex Hybrid" olarak isimlendirilen bu yeni teknolojide katlanabilir ekran ve genişleyebilir ekran bir arada bulunuyor. Kaydırılabilir Ekran teknolojisi olarak da isimlendirilen bu yeni ekran tipinde, ekranın sol kısmı katlanabilir ekran özelliği taşırken, sağ kısım ise daha fazla genişleyebilme yeteneği sayesinde cihazın çok daha büyük bir hale gelmesine yardımcı oluyor.

Tabi bu ekran teknolojisinin şu an için bir prototipten ibaret olduğunu da hatırlatalım. Yani Flex Hybrid özelliğini ilerleyen zamanlarda kesinlikle telefon veya bilgisayarlarda görebileceğimizin bir garantisi yok. Ancak yine de Samsung'un bu teknolojiden kesinlikle bir şekilde faydalanmak isteyeceğini de söylemeden geçmeyelim.