Mobil

Şarj adaptörleri neden kutu içeriğinden çıkarıldı?

Akıllı telefon sektöründe şarj adaptörleri bir anda kutu içeriğinden çıkarılmaya başlandı. Peki, bunun arkasındaki sebep doğayı korumak mı yoksa başka bir şey mi?


Apple, iPhone 12 etkinliğinde sürpriz bir şekilde kutu içeriğinden şarj adaptörü ve kulaklığı çıkardığını açıklamıştı. Bu karardan sonra diğer telefon üreticileri de Apple'a ayak uydurmuş ve kutu içeriğinden şarj adaptörünü kaldırmıştı. Firmalar bu hamlesini doğayı korumak için yaptıklarını açıklamıştı. Peki, durum gerçekten de öyle mi?

Mesele doğa değil yeğen!

İşin doğa kısmını direkt eleyelim değerli takipçiler. Doğayı korumak isteniyorsa her ay kaynak israfı yapılıp milyonlarca telefon, bilgisayar vs gibi ürünler üretilmez. O yüzden doğa işin pazarlama kısmı. Şimdi gelelim asıl mesele olan lojistiğe.

Bildiğiniz gibi telefonları bir yerden bir yere taşımak için firmalar genellikle deniz ulaşımını tercih ediyor. Ülke içerisinde ise hava ve kara ulaşımı lojistik için gerekli oluyor. Fark ettiyseniz telefonların kutu içeriğinden şarj adaptörü çıkarıldığında kutunun boyutu yarı yarıya küçüldü. Peki, kutunun küçülmesinin firmalara ne gibi avantajı var.

Az önce lojistikten bahsetmiştik. Firmalar şarj adaptörlü kutuları bir koliye yüklediğinde örnek veriyoruz 100 adet koyabiliyordu. Ancak şarj adaptörü çıkarıldığında bu adet 150-200'e kadar çıktı. Yani firmalar bu hamlesi ile lojistik tarafında büyük kar elde etmeyi başardı.

Gelelim ikinci mesele olan aksesuar satma olayına. Kutu içeriğinden şarj adaptörü çıkmadığı için kullanıcıların azımsanamayacak kadar büyük bir bölümü ekstradan adaptör almaya başladı. Misal veriyoruz bir kişi iPhone 12 aldığında eğer adaptörü yoksa Apple'dan şarj adaptörü de satın alıyor. Bu diğer firmalar için de geçerli. 

Şarj Adaptörü

Lojistikten kar eden firmalar bir de aksesuar satarak gelirine gelir eklemiş oluyor. Yani meselenin doğa ile alakası minimum seviyede. Doğa bahane para kazanmak şahane diyebiliriz.

Apple'ın başlattığı bu furyaya diğer Android telefon üreticileri önce laf etmiş daha sonra hepsi Apple'ın yolundan gitti. Bu durum artık böyle devam edecek gibi görünüyor. Yani 10.000 TL ve üzerinde para ödeyip aldığınız telefonlardan artık şarj adaptörü çıkmayacak. Çünkü bu bir standart oldu.

Sizin bu konudaki fikirleriniz neler? Sizce firmalar gerçekten doğayı mı korumak istiyor yoksa kasalarını mı düşünüyor?

Yorumlar
aytac
bir sonraki aşama sadece kutuyu satıp telefon için ayrıca para istemeleri olabilir.
Cevapla
vatandaş
şirketler herzaman kendi karlılığını düşünür , şirketin amacı maksimum kardır bunda garipsenecek bir şey yok. bence doğru bir karar ben bunu türkiyedeki restoranların kebapçıların ikram israfına benzetiyorum, masaya bir sürü ekstra yiyecekle insanların gözü boyanıyor halbuki o ikramların yada donatılan masalardaki yiyeceklerin yarısı çöpe gidiyor bu genelde islam coğrafyasında ve amerika gibi tüketim çılgınlığının çok olduğu ülkelerde görürsünüz, üstelik bu ikramların zaten sizin ödeyeceğiniz hesaba eklenmiştir kimse zararına iş yapmaz.( yani özetle daha ucuza yemek yiyeceğinize yemediğiniz ikramlarla hesabınız şişer ve gözünüz boyanır) bu bir İSRAFTIR net. aynı durum bu şarj adaptörü durumu içinde geçerlidir. insanlar sadece telefona para verir ihtiyaç varsa şarjı kendi alır.
Cevapla
Mehmet
Bunlar tam bir sahtekar, vurguncu. Zaten 1000.TL'lik tel. 10.000.TL'ye satıyorlar. Vurgun üstüne vurgun.
Cevapla
Adam
Dogruya dogru şarj adaptörün masrsfondan kurtulmak ve kargo masraflarını azaltmak için bu yola basvurmuslar düsünün 8-15 bin tl yakın telefon alıyosunuz şarj adaptörü yok sacmalık.
Cevapla
Erkmen
Üç kağıtçılar ne varsa eskide var elektronik beyaz eşya acaba hepsi malzemeden çalmaya başladı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.