Mobil

Xiaomi neden kara listeye alındı? İşte şaşırtan o neden!

Amerika'nın Çinli teknoloji devi Xiaomi'yi neden kara listeye aldığı belli oldu. Xiaomi'yi piyasadan silmek için bu kadar saçma bir neden olamaz!


Ocak ayının ortasında, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Donald Trump yönetimi, Xiaomi de dahil olmak üzere birkaç Çinli şirketi kara listeye almıştı. Xiaomi ve diğer kara listeye alınan firmalar; Çin ordusuna ait olmakla ve Çin komünist hükümeti için çalışması ile suçlanmıştı.

Ödül aldı diye kara listeye alındı!

The Wall Street Journal ile bugün Xiaomi'nin kara listeye neden alındığı bugün ortaya çıktı. ​​Xiaomi şirketin kurucusu Lei Jun, geçtiğimiz aylarda "Çin Özelliklerine Sahip Olağanüstü Sosyalizm Oluşturucu" ile onurlandırılmıştı. İşte ABD de sadece bu nedenden dolayı Xiaomi'yi kara listeye almış.

Xiaomi, şirketin kara listeye alınmasına yanıt olarak, Çin hükümeti ile hiçbir bağı olmadığını ve Çin ordusuna ait olmadığını doğrulayan bir kamuoyu açıklaması yayınlamıştı. Xiaomi, şirketin ticari faaliyetlerinde tüm yasal protokollere uymaya devam ettiğini ve ABD hükümetinin herhangi bir ihlal kanıtı olmadığını vurgulamıştı. Çinli firma, ABD hükümetinin haksız kara listeye alması nedeniyle zararları telafi etmek için tüm yasal yolları kullanacağı da belirtmişti.

Çinli firmalara karşı olan tutumunu değiştirmeyen Amerika, Huawei'den sonra haksız yere Xiaomi'yi de suçlamış ve oyunun dışına itmeye çalıştı. Ancak Xiaomi, Huawei gibi susmadı ve hakkını aramak için yasal yollara başvurdu. Şimdilik bu davanın nasıl sonuçlanacağı bilinmiyor.

Lei Jun

The Wall Street Journal'ın iddiası eğer doğruysa Amerika'nın bu gerekçesinin oldukça yersiz olduğunu söyleyebiliriz. Çin hükümeti Xiaomi'nin kurucusuna ödül verdi diye firmayı kara listeye almak etik dışı görünüyor. Sizce Amerika'nın bu gerekçesi size inandırıcı geldi mi? Yoksa Xiaomi'yi bitirmek için mi böyle bir karar alındı?

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Aslında aynı şeyi Amerikan ceplere biz yapsak ne olur du?
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
ABD firmaları niye Çin de fabrika açtı? Bugünlere hazırlanmak için mi?
Cevapla
DANİEL DALMAÇYALI ITALIAN 101
ABD LANET OLASI ÇİN MALLARINI SADECE KENDİ ÜLKESİNDE YASAKLAYACAĞINA TÜM DÜNYADA YASAKLASA ÇOK DAHA GÜZEL OLUR. AMA KARA LİSTEYE ALINMASI İSABET OLMUŞ.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Bir insanın bedenine virüs koyarsınız. Bu virüs on gün sonra aktiflesir ve virüslü insan o ülkede heryeri gezerek virüsün yayılmasını sağlar ve virüs ölümcül etki bırakıyorsa ve vücut ölünce de virüs de ölüyorsa belirginleşmiyorsa otopside gorulemiyorsa. İşte o zaman papazı buldunuz. Biz de o ülkeden yolcu kabul etmeyiz diyebilirmisiniz. O ülkede yaşayan vatandaşımız mutlaka ülkesine gelecektir o ülkede başka bir virüs u o bedene koyabilir.
Cevapla
kaptan
amerıkan tekelı benden ızın alacak yoksa hkara lıste
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.