Mobil

Şimdi de Çınarcık'ta baz istasyonu gerginliği

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul Avcılar'da yaşanan baz istasyonu tartışmalarının bir benzeri şimdi de Yalova'nın Çınarcık ilçesinde yaşanıyor.

Şimdi de Çınarcık'ta baz istasyonu gerginliği

Geçen yıl İstanbul'un Avcılar ilçesinde yaşanan ve belediye ile GSM operatörlerini karşı karşıya getiren baz istasyonu tartışmasının bir benzeri Yalova'nın Çınarcık ilçesinde yaşanıyor.

Şimdi de Çınarcık'ta baz istasyonu gerginliği

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ortaklığı ile kurulan Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Yalovo'nın Çınarcık ilçesinde baz istasyonu gerginliği yaşanıyor. Kısa adı m-TOD olan derneğin açıklaması şöyle oldu:

Yalova İli Çınarcık İlçe Belediyesi sınırları içinde hizmet veren mobil şebeke ekipmanlarına yönelik engellemelere karşı açıklama gereği duyulmuştur.

Yalova Çınarcık İlçe Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde kurulu bulunan uzun bir süredir hizmet sunan, ilgili kamu kurumları tarafından belirli periyotlarla denetlenen mobil şebeke ekipmanları hakkında para cezaları tahakkuk ettirmiş ve yıkım kararları almıştır. Bu işlemlere karşı hukuki yollara başvurulmuş olup, mahkeme süreci başlatılmıştır.

Yaşanan bu sürecin öncesinde, söz konusu belediye tarafından çeşitli adlar altında olağanüstü yüksek seviyede bedeller talep edilmiştir. Akabinde belediye tarafından ilçe sınırları içerisindeki mobil şebeke ekipmanları mühürlenmeye başlanmış, hatta mühürleme işlemi daha önce belediyeden tahsis alınmış bulunan taşınmazlardaki baz istasyonlarına dahi uygulanmıştır.

Gelinen noktada baz istasyonlarının enerjisi kesilmekte ve elektrik panoları sökülmektedir. Bu nedenle de sistemler hizmet veremez duruma getirilmiştir.

İşletmeciler, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile imzalamış oldukları imtiyaz sözleşmesi ve yetkilendirmeler çerçevesinde, ülke çapında mobil telekomünikasyon sistemi kurmak ve işletmek yetki ve yükümlülüğündedir. Haberleşme alanında bir “kamu hizmeti” sunan mobil şebeke ekipmanları, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’na istinaden yayımlanan “Elektronik Haberleşme Cihazları Güvenlik Sertifikası Yönetmeliği” esasları çerçevesinde işletilmektedir.

Buna göre, kurulacak her bir mobil şebeke ekipmanı için gerekli değerlendirme ve ölçümler yapılarak bir güvenlik sertifikası verilmekte; bu sertifika olmadan, mobil şebeke ekipmanları kurulamamakta ve çalıştırılmamaktadır. Bu doğrultuda belediyenin haksız müdahaleleri kamu hizmetini sekteye uğratmaktadır.

Anayasamızın 22. maddesinde 'Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir.' ibaresiyle güvence altına alınan haberleşme özgürlüğünü durdurmaya ve kamusal nitelikli haberleşme hizmetini engellemeye yönelik bu girişimler hakkında devletimizin ilgili tüm kurumlarına bilgilendirmeler yapılmıştır. Belediyenin haksız talepleri nedeniyle yaşanan kesintilerden işletmeciler sorumlu tutulmamalıdır.

Günümüzde elektrik, su, doğalgaz gibi vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarının karşılanması için temel bir hizmet haline gelen elektronik haberleşme hizmetinin kesilmesi, günlük hayata şüphesiz olumsuz biçimde yansıyacaktır. Elektronik haberleşme sistemlerinin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için var olan baz istasyonlarına müdahaleler, vatandaşlarımızın aileleri ve yakınları ile iletişimini aksatacak, ticari faaliyetlerini olumsuz etkileyecektir. Çınarcık gibi bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olan güzide bir ilçemizde; kamu güvenliğine dair ihtiyaçların karşılanması, polis, ambulans ve itfaiye gibi acil durum hizmetlerine ulaşılması güç bir hal alacaktır. Özellikle deprem kuşağında yer alan ve geçmişte yaşanan depremleri şiddetle hisseden ilçemizde acil durum ve afet yönetimine ilişkin eylem planlarının yerine getirilebilmesi de imkânsız hale gelecektir. Öte yandan ticari hayatta yoğun biçimde kullanılan POS cihazlarının da servis dışı kalmasına yol açacak müdahaleler kamu menfaatine de ciddi zarar verecektir.

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD) olarak, cep telefonlarımızdan, tabletlerimizden, taşınabilir bilgisayarlarımızdan yaygın ve kesintisiz ses ve mobil internet hizmeti alınabilmesinin olmazsa olmaz unsuru olan kule ve baz istasyonu gibi mobil şebeke ekipmanlarının çalışmasını engellemenin hem hukukî hem vicdanî sorumluluğu bulunduğunu hatırlatır; afet ve acil durum anlarında kritikliği daha da açık bir şekilde ortaya çıkan haberleşme hizmetinin sunulabilmesi için üyemiz olan mobil operatörlerin Çınarcık Belediyesi ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız.

Konuyla ilgili olarak Çınarcık Belediyesi'nin bir açıklama yapmadığını da belirtelim. bu tarz bir açıklama gelirse yine bu sayfalardan sizlerle paylaşacağız. 

Güncelleme - 15 Aralık 2019

Konuyla ilgili olarak Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer de belediyenin internet sitesinde yazılı bir açıklama yaptı.. İşte o açıklama:  

Değerli hemşehrilerim, sevgili Çınarcık’lılar;

İlçemizde birkaç gündür GSM operatörleri baz istasyonlarıyla ilgili bilgi kirliliği yaşanmaktadır.

Bu konuda Çınarcık Belediyesi üzerine düşen tüm sorumluluğu hassasiyetle yerine getirmiştir.

Ancak baz istasyonlarının ruhsatlandırılması ile ilgili olarak GSM operatörleri mahkeme kararlarına direnmektedir.

Elimizde 8 adet mahkeme kararı bulunmaktadır.

Üstelik söz konusu kararlar üst mahkemeler tarafından da teyit edilerek Çınarcık Belediyesi’nin haklılığı kesinleşmiştir.

Aylardır GSM operatörleri yetkilileriyle görüşmeler yapmamıza, mahkeme kararlarına uymaları konusunda uyarılarda bulunmamıza rağmen hiçbir adım atılmamıştır.

Çınarcık Belediyesi olarak öncelikle baz istasyonlarını mühürleyerek, bakım onarım çalışması adı altında GSM operatörlerinin müdahalesini engelledik.

Bu süreçte baz istasyonlarını mühürlememize rağmen GSM operatörleri mahkeme kararlarına direnmeye devam etmiş ve herhangi bir girişimde bulunmamıştır.

Kendilerine yaptığımız son uyarılarımız da sonuç vermeyince, baz istasyonlarının bir kısmına geçici süreyle müdahale edilmiştir. Ortaya çıkan durumda tüm hukuki sorumluluk GSM operatörlerine aittir.

Çınarcık Belediyesi olarak halkımızın haklarını korumak temel sorumluluğumuzdur.

Elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz.

Çünkü bizlerin sizlerden aldığı emanet; bu hakları korumak ve sizlerin hayatına katkı sağlamak üzerinedir.

Bu konuda Çınarcık Belediyesi haklıdır ve Çınarcık’ın haklarının mücadelesini sona kadar sürdürecektir.

Herkese saygı ve sevgilerimi sunarım. Allah’a emanet olun.

Yorumlar
çınarcıklı
belediyenin açıklaması bunlardan önce yapılmıştır bir araştırın derim.
Cevapla
Çınarcıklı
Çınarcık halkı ettiğini buluyor, eski belediye başkanını seçmeyip karşı partiyi seçtiler, şimdi GSM'cilerden kazanç sağlanamayınca söküyorlar. GSM'cilere bir şey olmaz, bir avuç Çınarcık halkında para kazanmayınca batmazlar. Ama olan halka oldu.
Cevapla
🇹🇷 Gakko 🇹🇷
Oralarda telefon çekmise millet niye karşı çıki halka hizmet hakka hizmettir inşallah hizmet biran önce oralara da gider
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.