Mobil

Snapdragon 865’le çekilen 8K’lık video yayınlandı

Qualcomm’un yeni nesil yonga seti Snapdragon 865 ile çekilen 8K çözünürlüğündeki video YouTube üzerinden yayınlandı.

Snapdragon 865’le çekilen 8K’lık video yayınlandı

Mobil sektördeki önemli tedarikçilerden biri olan Qualcomm, yeni nesilde üst segment modelleri Snapdragon 865 yonga setiyle donatacak. Nitekim bu yonga setinin en önemli özelliklerinden birisi de 8K çözünürlükte video kaydına imkan veriyor olması.

Snapdragon 865’le çekilen 8K’lık video yayınlandı

Snapdragon 865 içerisinde Spectra 480 ISP yer alıyor. Bu sayede yonga seti 2 gigapiksel görüntü işleyebiliyor. Ayrıca teorik olarak 200 MP fotoğraf çekme imkanına da sahip. Bu yonganın bir diğer etkileyici yönü ise 4K HDR video kaydı yaparken aynı anda da 64MP fotoğraf çekebilmesi.

Bu açıdan bakıldığında Snapdragon 865 yonga setine sahip telefonlar profesyonel görüntü kalitesini yakalayabilir. 8K video çekimi de dahil olmak üzere heyecan verici pek çok kamera özelliğini bir araya toplayabilir.

Zira Qualcomm tarafından yayınlanan yeni bir video da bu durumu destekliyor. Videoda Snapdragon 865 yonga setinin yer aldığı prototip bir telefon ile çekilmiş 8K çözünürlüğündeki muazzam manzarayı görüyoruz. Dilerseniz bu videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Elbette videoda YouTube'a yüklenirken yaşanan kayıpları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yoksa görüntü direkt olarak cihazdan 8K destekli bir ekrana aktarıldığında her bir detay çok daha keskin görünecektir.

Ufak bir hatırlatma. Önümüzdeki günlerde tanıtılacak olan Samsung’un 108MP’lik kamera ile donattığı Galaxy S20 Ultra modeli de Snapdragon 865 yonga setiyle gelecek. Dolayısıyla bu telefonda da 8K video kaydı söz konusu. Bakalım Samsung bu açıdan beklentileri ne derece karşılayabilecek? Bunu önümüzdeki Salı günü öğreneceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.