Mobil

WhatsApp masaüstü sürümündeki kritik açık giderildi

WhatsApp masaüstü sürümündeki açık kullanıcı bilgilerini tehdit ediyordu.

WhatsApp masaüstü sürümündeki kritik açık giderildi

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp bir kez daha güvenlik skandalıyla çalkalanıyor. Facebook tarafından satın alındıktan sonra hızlı bir şekilde büyüyen ve 1 milyarın üzerinde kullanıcıya ulaşan uygulama, her daim güvenli olduğunu iddia etse de işin aslı pek de öyle değil.

WhatsApp kullanıcılarının da bildiği üzere uygulamaya girdiğimizde verilerimizin daima güvende olduğuna dair bazı iletilerle karşılaşıyoruz. Bu iletilerde mesajlarımızın uçtan uca şifrelemeye tabi tutulduğu ve isteğimiz dışında kimsenin bu yazışmalara ulaşamayacağı belirtiliyor. Peki gerçekten böyle mi?

WhatsApp masaüstü sürümündeki kritik açık giderildi

PerimeterX isimli bir siber güvenlik şirketi, kısa süre öncesine kadar WhatsApp’ın masaüstü sürümünde hayli kritik bir açığın olduğunu açıkladı. Söz konusu bu açık yüzünden WhatsApp Web ya da WhatsApp’ın masaüstü versiyonunu kullananların verileri saldırılara açık hale geliyormuş.

WhatsApp masaüstü sürümündeki kritik açık giderildi - Resim : 1

PerimeterX’in açıklamasına göre Facebook bu açığı kısa süre önce kapatmış. Lakin Facebook bu açık hakkında henüz resmi bir açıklamada bulunmadı. Yani böyle bir açık vardı ve şu kadar kişi bu açıktan zarar gördü, verileri çalındı, sorumlusu biziz tarzında bir açıklama gelmedi. Muhtemelen de gelmeyecek.

Hatırlanacağı üzere Facebook geçtiğimiz yıl da pek çok güvenlik skandalına malzeme olmuştu. Dolayısıyla WhatsApp’ta da böyle bir açığın ortaya çıkması bizleri şaşırtmadı.

PerimeterX, açık giderilmiş olsa da kullanıcıları dikkatli olmaya davet ediyor. Çünkü hali hazırda farkına varılamayan başka açıklar da olabilir.

Yorumlar
emirhanfirat46
ne zaman olur
Cevapla
emirhanfirat46
istgram şifremi kırma
Cevapla
melık
hesabım kod ıstıyoda
Shirazi_041
Şifrə
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.