Sony Xperia 1 II tanıtıldı. İşte özellikleri!

Sony merakla beklenen amiral gemisi modelini sonunda tanıttı. İşte kamera kurulumuzla ön plana çıkan Xperia 1 II özellikleri ve tüm detaylar.

Sony Xperia 1 II tanıtıldı. İşte özellikleri!

Sony bu yıl ki amiral gemisi modelini MWC 2020 kapsamında tanıtmayı planlıyordu. Fakat GSMA, Mobil Dünya Kongresi’ni iptal edince Sony de yerel bir tanıtımla yetinmek zorunda kaldı.

Japon teknoloji devi yeni amiral gemisi modelini Xperia 1 II (Xperia 1 Mark 2) ismiyle tanıttı. Genel tasarım hatlarıyla Xperia 1’i andıran model, ZEISS imzası taşıyan ana kamera kurulumuyla ön plana çıkıyor.

Sony Xperia 1 II tanıtıldı. İşte özellikleri!

Xperia 1 II Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon 865 yonga setinden alıyor. Güçlendirilmiş bir 5G modem desteği de sunan telefonda 8GB RAM ve 256GB dahili depolama alanı bulunuyor.

Sony Xperia 1 II tanıtıldı. İşte özellikleri! - Resim : 1

Su ve tozdan korunma için IP65 / IP68 olarak derecelendirilen telefon 4000 mAh’lık ortalamanın üzerinde bir bataryayla geliyor. Kablosuz şarj desteği de bulunan Xperia 1 II ile birlikte 3.5 mm kulaklık girişi desteği de geri geliyor.

4K HDR çözünürlüğünde 6.5 inçlik OLED ekrana sahip olan telefon, panel tarafında beklentileri karşılıyor. 90Hz yenileme hızına sahip olan bu ekranın en boy oranı ise 21:9 olarak belirtilmiş.

Xperia 1 II’nin arka tarafında dikey olarak konumlandırılmış 3’lü ana kamera modülü yer alıyor. Önceki Xperia 1 modelinde olduğu gibi kamera çözünürlükleri 12MP ile sınırlandırılmış.

Sony Xperia 1 II tanıtıldı. İşte özellikleri! - Resim : 2

Yani Xperia 1 II’de 12MP’lik ana kameraya, 12MP’lik ultra geniş açı ve 12MP’lik telefoto kamera eşlik ediyor.

Telefonun ön tarafında ise 8MP çözünürlüğe sahip 8MP’lik ön kamera bulunuyor.

Sony tanıtımda telefonun kamerasının hayli fonksiyonel olduğuna dikkat çekti. Elbette bunu gerçek anlamda görebilmek için telefon ile çekilmiş amatör fotoğraf ve videolara da göz atmak gerekiyor.

Bakalım Xperia 1 II yenilenen kamerasıyla, Xiaomi Mi 10 Pro’yu alt edip DxOMark’ın zirvesine yerleşebilecek mi? Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Sony telefonun 2020’nin ikinci çeyreğinde satışa çıkacağını açıkladı. Fakat fiyat ve çıkış tarihi hakkında net bir bilgi gelmedi.