Mobil

Sony Xperia Ion -Ön İnceleme

Sony 720p ekranıyla yeni akıllı telefonunu satışa çıkarıyor.

Sony Xperia Ion -Ön İnceleme

Sony Xperia'nın yenilenmiş yüzü 720p ekran ve 12MP kamera ile LTE tarafından satışa çıkıyor. Sony Xperia ion AT&T'nin yeni amiral gemisi olmaya aday ve Android telefonlar arasında HTC One X ve Samsung Galaxy S 3 ile birlikte üçlü bahsi tamamlıyor. Şimdi ayrıntılara göz atalım.

Xperia ion'u tanımlayan en iyi kelime "tatmin edici". Xperia ion, Samsung Galaxy Note bir yana, 4.6 inç ekranıyla normal akıllı telefonlardan büyük kategorisine giriyor. 0.46-inç inceliğiyle arka kısmı yuvarlak bir tasarıma sahip. "Tatmin edici" kelimesi aynı zamanda ağırlığından geliyor, 138g ağırlığında. Estetik yapısına rağmen diğer telefonlarla karşılaştırıldığında biraz endüstriyel ve agresif kalıyor.

1340620379_.jpgXperia kavisli arka panele sahip,ayrıca siyah ve alüminyum yapısında. Üst ve alt kısımlar plastikten yapılmış. Plastik butonu küçük fakat basılması kolay.  Ön kısmındaki ana menü,geri ve ara butonları dokunmatik ve maalesef küçük. Bunlara ek olarak arka aydınlatmaları bulunmuyor, yani karanlıkta kullanabilmek için tuşların yerini ezberlemeniz gerekecek.

Xperia ion'un ekranı 4.6-inch, 720p (1280 x 720) LCD panele sahip. 332ppi piksel yoğunluğu ve çeşitli filtre ve renk seçenekleriyle çok özellikli bir ekran sunuyor. Ekranla ilgili göze çarpan hiç bir sıkıntı yok, keskin metin yazısı,iyi ayarlanmış açısal görünürlük ve renk uyumu ile mükemmel görünüyor. Bravia Engine, video ve resim uygulamalarını geliştirmiş ve etkisi hissediliyor.

1340620048_xperia-ion-12-verge-300.jpg

1340619958_xperia-ion-15-verge-1200gallerypost.jpg

Temel özelliklerine geçecek olursak Sony sonunda Android 2.3.7 Gingerbread işletim sistemi yerine Android 4.0 Ice Cream Sandwich'i kullanmış. Bir çok akıllı telefon üreticisi Android ICS kullanırken Sony'nin Haziran 2012'de uygulaması kabul edilemez görünüyor. Diğer Xperia serilerinde Android 4.0 güncelleştirmesi yapılabilse de Sony, Xperia ion ile diğer rakipleriyle  farkı yeni kapattı diyebiliriz.

Sony Xperia bazı uygulamalarla birlikte geliyor. Örneğin "Liveware manager" isimli uygulaması yeni görünüyor. Bu uygulama ile aksesuarları yönetebiliyorsunuz. Telefonunuza kulaklık takıldığında otomatik olarak radyonun açılmasını sağlayabiliyor; şarj aleti, bluetooth, usb bellek gibi aksesuarlar takıldığında da hangi işlemlerin yapılacağını otomatik hale getirebiliyorsunuz. Ayrıca telefonda AT&T ile gelen Live TV,AT&T Navigasyon,AT&T FamilyMap gibi uygulamalar da bulunuyor.

1340620113_xperia-ion-14-verge-1200gallerypost.jpg

Xperia ion'un temel yapısından bahsetmek istiyorum. Bu cihaz 1.5GHz çift çekirdekli işlemciye ve 1GB RAM' e sahip, fakat diğer LTE telefonlarının aksine MSM8260 Qualcomm S4 yerine S3 işlemci modeli bulunduruyor. Bu konuda hızıyla ilgili çok şikayet alacağını söyleyemeyiz ancak yine de performansta düşüşe neden olabilir. Xperia ion'un performansını rakipleriyle karşılaştırdık ve Galaxy Nexus'u arkasında bırakırken; Galaxy S 3,HTC One X ve HTC One S'in gölgesinde kaldı.

Xperia'nın batarya konusunda beni  şaşırttığını söyleyebilirim. 1,900mAh yenilenme özelliği olmayan batarya ve ayrıca "Power Saver"  isimli bir uygulama bulunduruyor. Bu özellikleriyle oldukça iyi bir batarya ömrüne sahip.

1340620171_xperia-ion-03-verge-1200gallerypost.jpg

12-mega piksel kamera ışık altında çok iyi performans sağlıyor ancak düşük ışıkta o kadar iyi olduğu söylenemez. Diğer taraftan normal ışık altında renk uyumu neredeyse harika ve canlı. Fotoğraf çekimi hem dokunmatik ekrandan hem de kilit düğmesinin yanındaki butondan yapılabiliyor. İstediğiniz bölgeye odaklama yapabiliyor ve resim dengesini ayarlayabiliyor. Ön kamerası da diğerlerine oranla oldukça iyi ve 1080p video kapasitesine sahip.

1340620258_ion-sample-5gallerypost.jpg

Xperia ion'un kamerasıyla çekilmiş bir görüntü

Aşağıdaki Sony Xperia ion'un kamerasıyla çekilmiş görüntülere göz atabilirsiniz.

Xperia ion ilk elinize aldığınızda tam olarak bir amiral gemisi gibi hissettiriyor ancak derinlerde aslında günümüzün orta derece bir telefonu olduğunu görüyoruz. Ancak yine de Android 4.0 ile bir çok telefonun veremediği deneyimi sizlere sunacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.