Mobil

Sony Xperia Z2'de su soğutma sistemi kullanılacak?

Sony'nin Dünya Mobil Kongresinde tanıttığı Xperia Z2'nin satışa sürülmesinin sürekli olarak ertelenmesinin sebebi anlaşıldı.

Sony Xperia Z2'de su soğutma sistemi kullanılacak?

Sony İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Dünya Mobil Kongresi 2014'te bu senenin "ilk yarısının" amiral gemisi telefonu Xperia Z2'yi bizlere tanıtmıştı. Telefon hem donanım, hem tasarım hemde malzeme kalitesi ile tüm Android telefonlardan bir adım önde yer alıyordu ve Xperia Z2 bu yıla damgasını vuracak telefon olarak lanse ediliyordu. 

Saat hızı arttırılmış Snapdragon 801 ve yine çekirdek hızı arttırılmış Adreno 330'un saf Android deneyimine yakın arayüzde mükemmel çalışacağıını duyuyorduk. Duyuyorduk diyorum lakin fuarda tanıtılan tüm Xperia Z2 telefonlarda Snapdragon 800 işlemci vardı ve Sony fuarda telefonlarına benchmark testleri yapılmasına müsade etmiyordu.

Snapdragon 801'li Xperia Z2 geçtiğimiz hafta Singapurda birkaç günlük satışa sunulmuş ama kullanıcılardan geelen 4K çekim modunda kameranın kendini kapattığı ve telefonun çok fazla ısındığı ile ilgili şikayetler üzerine Sony tüm satışları durdurarak Xperia Z2'nin Haziran ayında satışa sunulacağı açıklamasını yapmıştı.

DigiTimes'ın haberine göre bu şikayetlerden sonra Sony'nin sorunun çözümü için daha evvel Snapdragon 600 ile çalışan NEC Medias X06E'de kullanılan sıvı soğutma teknolojisini Xperia Z2'ye entegre etmeye karar verdi.

1397051880_nec-medias-x-06e-water-cooled-smartphone.jpg

NEC Medias X06E'de kullanılan sıvı soğutma donanımını sizlere kısaca anlatmak gerekirse sistem şu şekilde işliyor. 0,06 inç kalınlığında karbon fiber bir borunun içine özel bir sıvı yerleştiriliyor. Bu sıvının düşük sıcaklıklarda ergime noktasına ulaşabilmesi içinde içine özel bir kimyasal ilave ediliyor ve mobil işlemcinin üst plakasına bu ısı borusu entegre ediliyor. Sürekli oalrak ısınan sıvı, ısı iletim hızı sayesinde daha soğuk olan kısımlara giderek yoğunlaşıp tekrar işlemcinin üstüne geliyor ve bu döngü işlemcinin likit olarak soğutulmasıyla sona eriyor. Sonsuz döngü denilen bu sistem özellikle pasif soğutma yapılması gereken ev tipi media centerlarda ve küçük boyutlu PC'lerde uzun zamandır kullanılıyordu. NEC mobil sektörde bir ilki gerçekleştirerek şu anda sorun olmaya başlayan ısınma problemlerini bir yıl evvelden görebilmiş ve önlemini almıştı. Media X06E'de ki çalışma prensibini aşağıdaki şemadan inceleyebilirsiniz.

1397051502_nec-smartphone-liquid-cooling.jpg

Sony'de bu sorunları aşmak için sıvı soğutma sistemi kullanmayı düşünüyor. Bu problemlerin aynı işlemciyi kullanan HTC One'da ve daha da hızlandırılmış işlemci kullanan Galaxy S5te görülüp görülmeyeceğini ise çok yakında öğrenebileceğiz. 

Not: Haber için Engin Yüksel'e teşekkürler...

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.