Mobil

Spam mesajlar nasıl engellenir?

Spam mesajlar can sıkıcı olabiliyor. Ancak bunlardan kurtulmanın basit yöntemleri var. İşte detaylar

Spam mesajlar nasıl engellenir?

İstenmeyen e-posta mesajları inanılmaz derecede rahatsız edici olabilir. Özellikle başka bir mesaj beklerken boş yere gelen bildirim sesi kullanıcıları oldukça rahatsız ediyor. Birilerinin bir şeyler satmaya veya sizi dolandırmaya çalıştığı bu spam mesajlar nasıl engellenir? İşte cevabı.

Spam mesajlardan kurtulmanın bir kaç yolu var

Ne yazık ki, mesaj olarak gelen spamları önlemede mutlak bir yöntem yok. Ancak, en azından gelen spam mesajlarının sayısını en aza indirmenin bazı yolları vardır. İşte bu yollardan bir kaçı:

İlk olarak yapmanız gereken bu spam mesajlara asla cevap vermemek. Özellikle spam mesajla birlikte gelen bir bağlantı varsa kesinlikle tıklamayın, çünkü yüksek ihtimal dolandırılacaksınız. Gelen mesajın yasal olmadığından emin olmadıkça hiç bir bağlantı kurmayın.

Bir başka yapacağınız şey, telefonunuzdaki spam filtresini etkinleştirmek. Android telefonlar ve iPhone'lar, etkinleştirebileceğiniz spam filtreleme özelliklerine sahip. Eğer Android telefon kullanıcısıysanız, Mesajlar uygulamasını açın. Ardından Sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın."Ayarlar" ve"Spam koruması"nı seçin. "Spam korumasını etkinleştir" seçeneğinin açık olduğundan emin olun. Hangi numaraları spam olarak işaretlediğinizi görmek istiyorsanız, "Ayarlar" > "Spam ve engellendi" seçeneğine gidebilirsiniz.

Eğer iPhone kullanıcısıysanız, iyi bir haberimiz var. Apple'ın istenmeyen posta engellemesi, Android'inkinden biraz daha basit. Kişiler listenize kaydetmediğiniz ve daha önce iletişim kurmadığınız telefon numaralarını direkt olarak engelleyebilir, ancak bu çok tercih edilen bir yöntem değil. Yine de denemek isterseniz yapmanız gerekenler şu şekilde: Ayarlar uygulamasını açın. Aşağı kaydırın ve “Mesajlar” “Bilinmeyen ve İstenmeyen Posta”yı seçin. Ardından “Bilinmeyen Göndericileri Filtrele” seçeneğini açın.

Bir diğer yöntem ise, bir spam mesajı aldığınızda, o numaranın sizinle tekrar iletişim kurmasını engellemek. Android'in şüpheli olarak etiketlediği bir mesaja dokunduğunuzda, işletim sistemi size genellikle bunu spam olarak bildirme veya spam olmadığını doğrulama seçeneği sunuyor. Ancak, işaretlenmemiş bir spam metni alırsanız: Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun "Ayrıntılar" > "Spam'i engelle ve bildir"i seçin. İsterseniz bu numarayı engelleyebilir veya numarayı Google'a ve muhtemelen operatörünüze göndermek için "Spam bildir" seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu işlemin, kullandığınız Android telefona bağlı olarak değişebileceğini unutmayın.

iPhone'da ise, Spam metnini açın ve sayfanın üstündeki kullanıcı simgesini seçin.
“Bilgi” simgesine ve ardından “bilgi” düğmesine dokunun. "Bu Arayanı Engelle" yi seçin. Aldığınız bir iMessage'ı spam olarak bildirmek istiyorsanız, mesajın altındaki "Önemsiz Bildir" bağlantısına dokunun. "Sil"e ve ardından "Önemsiz Bildir"e dokunun. Bunun o telefon numarasını otomatik olarak engellemediğini unutmayın; iPhone'da bu işlemi ayrıca yapmanız gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.