Mobil

Symbian Anna güncellemesi Türkiye için yayınlandı

Sonunda beklenen gerçekleşti. Symbian Anna güncellemesi Türkiye' deki kullanıcılar için yayınladı.


Nokia, geçtiğimiz ay yurtdışında yayınladığı Symbian Anna güncellemesini sonunda Türkiye içinde yayınladı. Nokia kullanıcıları bugünden itibaren Sybmian Anna güncellemesini gerçekleştirebilirler.

Symbian Anna güncelleştirmesini yapmak için Nokia N8, Nokia E7, Nokia C6-01 ve Nokia C7 modellerinden birine sahip olmanız gerekiyor. Güncelleştirmeyi bilgisayar bağlantısı ile Ovi Suite' in son sürümünü kullanarak yada doğrudan kablosuz bağlantı üzerinden yapabilirsiniz.

Yenilikler

Kullanıcı arayüzü: Symbian Anna, Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01 ve Nokia E7 modellerine canlı ikonlar ve çoklu kullanım özellikleriyle yeni bir görüntü ve dokunuş getiriyor. Split screen özelliğiyle dokunmatik ekranı kullanarak yazmak çok daha kolay. Artık dik konumda da kullanılabilen sanal Q klavyede yazarken aynı anda mesajlaşma geçmişini, web sayfalarını, kontakları görmek mümkün.

Haritalar ve navigasyon: Symbian Anna daha iyi arama fonksiyonu, yeni toplu taşıma rotaları, Facebook, Foursquare ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerine check-in yapabilme özellikleriyle daha gelişmiş Haritalar fonksiyonları sunuyor.

İnternet: Daha hızlı ve kullanımı kolay internet tarayıcısıyla sayfalar daha hızlı yükleniyor ve kullanıcılar hareket halindeyken en sevdikleri sitelere daha kolay bağlanabiliyor.

İş amaçlı kullanım: Symbian Anna daha gelişmiş veri şifreleme özelliği sayesinde akıllı telefonlarını iş amacıyla kullanmak isteyenler için güvenli kullanım imkanı sağlıyor. Nokia N8, Nokia C7, Nokia C6-01 ya da Nokia E7 model akıllı telefonlarını iş amacıyla kullananlar IPSEC ve SSL VPN özelliğiyle artık şirket intranetlerine daha güvenli şekilde girebilirler.

Yakın Alan İletişimi (NFC): Symbian Anna yazılımı aynı zamanda Nokia C7 üzerindeki NFC donanımını da aktif hale getiriyor ve kullanıcılar telefonlarını yalnızca birbirine dokundurarak kontaklarını, fotoğraflarını, videolarını paylaşıp oyun oynayabiliyor, Nokia ve diğer telefonların NFC özellikli donatılarıyla kolayca eşleşebiliyor ve check-in ve daha da fazlasını yapmak için NFC etiketlerini okuyabiliyor.

Symbian Anna temel özellikler

- Hızlı tek elle yazma özelliği için dik konumda kullanılabilen sanal Q klavye

- Bölünmüş ekran (split screen) görünümü sayesinde mesajlaşma yazarken geçmişini, web sayfalarını, kontakları ya da e-postaları görebilme imkanı

- Gelişmiş navigasyon ile sayfaların daha hızlı yüklenmesine olanak tanıyan hızlı ve kullanımı kolay internet tarayıcısı

- Facebook, Twitter, Foursquare ya da konum bazlı sosyal ağlara giriş yapabilmeye olanak tanıyan daha basit arama ve yeni toplu taşıma rotaları ile geliştirilmiş Nokia Haritalar.

- E-posta ve SMS yoluyla (Nokia dışı telefonlarla bile) lokasyonunuzu paylaşma özelliği

İş amaçlı kullanıma yönelik özellikler

- Microsoft Communicator Mobile ile anında mesajlaşma

- Toplantı isteği desteği de dahil e-posta yenilikleri

- Donanımla hızlandırılmış şifreleme yoluyla iş amaçlı kullanıma yönelik güvenlik seviyesi

- Şirket intranetlerine girmek isteyen iş amaçlı kullanıcılılar için kolay ve güvenli intranet erişimi

Geliştiricilere yönelik özellikler

- Flashlite 4
- Java Runtime 2.2
- Qt Mobility 1.1
- Qt4.7

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.