Mobil

Teknoloji devleri tedirgin! Artık müşteriyi kandıramayacaklar

Avrupa Birliği Komisyonu tüketicileri yani vatandaşlarını koruyacak hamleler yapmaya devam ederken, bu çalışmaların teknoloji devlerini hiç de mutlu etmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Teknoloji devleri tedirgin! Artık müşteriyi kandıramayacaklar

Akıllı telefonlardan önce hayatımızın bir parçası olan geleneksel cep telefonları, en çok sağlamlıkları ve uzun ömürlü olmalarıyla hatırlanır. Çoğu kişi ekran koruyucu gibi bir şeyi bilmezken, kılıf kullananlara ise fazla pimpirikli diye bakılırdı. Üstelik bu cihazlar sadece üç beş parça önemli donanımdan oluştuğu için ya çabuk bozulmaz ya da bozulsa bile tamiri son derece kolay olurdu.

Ancak hayatımıza giren akıllı telefonlar sonrası bu durum 180 derece değişti. Önce dokunmatik ekranların korunması için ekran koruyucular almaya başladık, sonra en ufak bir şeyde çizilen hatta kırılan kasalarını koruyabilmek için kılıflara sarıldık. Tabi en ufak bir şeyde kırılan ekranın, sürekli boşalan bataryanın, çalışmayan mikrofonun veya arıza veren hoparlörün tamirleri de cabası.

Teknoloji devleri tedirgin! Artık müşteriyi kandıramayacaklar

İşte Avrupa Birliği Komisyonu tarafından üzerinde çalışılan yeni bir yasa tasarısı, akıllı telefonların daha uzun ömürlü kullanım sunmasını ve yedek parça temininin en az 5 yıl olmasını şart koşmaya hazırlanıyor. Daha önce aldığı bir kararla 2024 yılından itibaren ülkede satılacak bütün akıllı telefonların USB Type-C portuna sahip olmasına karar veren ve bu hamlesiyle Apple’ı dize getiren komisyon, şimdi ise ekonomik kaygılarla kaliteden yoksun yapılarak her iki yılda bir değiştirilmek zorunda kalınan akıllı telefon sorununa çare olmayı planlıyor.

Yasada yer alan en az 1.000 şarj dolumu sonrasında bile bataryanın %80 kapasitesini koruma ya da telefonların en önemli 15 parçasının ev ortamında kullanıcılar tarafından değiştirilebilecek şekilde geliştirilme zorunlulukları, teknoloji devlerinin canını bir hayli sıkacağa benziyor.

Yorumlar
Brk
Abi Asus var x00td canavar gibi, asistan şaşmam. 14 yıllık anakartini bile halen kullanırım.
Cevapla
Mmet
Salak olursan kandırılırsın
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.