Mobil

Telefonunuz artık 5 saniyede şarj olacak

Geliştirilen bir teknoloji ile şarjınız artık daha çabuk dolacak.

Telefonunuz artık 5 saniyede şarj olacak

Bilindiği gibi elektronik cihazlarda pil gücü ve şarj süresi olayı oldukça önemli. Özellikle akıllı telefon gibi sürekli yanınızda taşıdığınız cihazlarda bu önem iki kat artıyor. Pil teknolojisinde, elektrik yükünün depo edildiği parçalar kapasitör olarak adlandırılıyor.

Bir atom kalınlığında karbon tabakasından oluşacak enerji üniteleri sayesinde elektronik cihazların eskisinden çok daha hafif olabileceğini söyleyen Los Angeles California Üniversitesi, Henry Samueli Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu profesörü Richard Kaner, bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada enerji depolama ünitelerinin elektronik devrelere entegrasyonunun zor olduğunu, bunun da sistemin küçülmesini sınırlandırdığını dile getirdi.

1362313589_sarj.jpg

Geliştirilmiş yeni mikro-süperkapasitör de grafen adı verilen bir atom kalınlığında, karbon levha kullanılmış. Tabii ki böyle bir pil geliştirmek maliyeti de artıyor.

Ancak araştırmacılar, yeni teknik sayesinde ucuz malzeme kullanarak bir diskin üzerinde, 30 dakikadan daha kısa bir sürede, 100 mikro-süperkapasitör üretebildiklerini söylediler.

Bu teknolojinin çalışabilmesi için iki elektrotun, aralarındaki boşluğun en fazla olacak şekilde yerleştirilmesi gerekiyor. Bu sayede kapasitörde daha fazla elektik yükü depo edilebilecek.

Yorumlar
misafir
ne saçması. bence süper. kapasiteyi yukseltemiyorlarsa doldurmayı hızlandırırlar. beş değil on dakika olsun. dunya artık mahremiyet bölgesi değil elbet bi on dakikalığına sarz edecek yer bulunur. onemli olan evren sarz aletleri kullanılması. buna uymayan bi tek kurtlu elma yani i iphone kaldı. her telefonun sarz aleti ayni oldu.
Cevapla
Misafir
ileride kağıt bilgisayarlarıda görecez yakındır
Cevapla
Gakko
Başarılı bir çalışma le
Cevapla
ahnet
saçma
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.