Mobil

Apple, Touch ID'nin fişini çekiyor!

Apple, yeni iPhone ve iPad modellerinde parmak izi okuyucusu Touch ID'yi kullanmayacak. Peki, Touch ID'nin yerini ne alacak?


Cupertinolu dev, iPhone X ile parmak izi okuyucusu Touch ID'den vazgeçmiş, yerine daha güvenli bir sistem olan Face ID'ye geçiş yapmıştı. Yüzün biyometrik hatlarını algılayıp şifre yerine kullanılan Face ID, gelen son bilgilere göre Touch ID'nin yerini alacak.

Ünlü KGI analisti, Apple'ın 2018'de tanıtacağı iPhone ve iPad modellerinde Face ID'nin kullanılacağını daha önce belirtmişti. Bugün ise ET News ve Korea Heald kaynakları, Face ID için Apple'ın LG Innotek ile anlaşacağını duyurdu.

Yeni iPhone modellerinde çentiği küçültmek için FaceTime kamera ile Face ID modüllerini birleştirmek isteyen Apple, 800 milyon dolar yatırım yapmıştı. Somut bilgileri ve gelen iddiaları değerlendirecek olursak; Touch ID'nin artık tarih olacağını söyleyebiliriz.

Mart ayında düzenlenmesi beklenen Apple etkinliğinde Face ID kullanan ilk iPad modelinin tanıtılması bekleniyor. Ancak tahminlerimize göre; Apple bu geçiş için 1 yıl daha bekleyebilir. 

MacBook modellerinde Face ID'nin kullanılması gibi bir durum şimdilik bulunmuyor. Ancak MacBook'lar da 2020 yılında bu teknolojiye geçiş yapabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.