Mobil

Trump niyeti bozdu! Sırada Xiaomi mi var?

Amerika – Çin arasındaki ticari gerilim başka bir boyuta büründü. Peki Trump’ın radarındaki bir sonraki isim Xiaomi mi? İşte detaylar.


Amerika ve Çin arasındaki soğuk savaş tüm hızıyla devam ediyor. Aslında Çin cephesinden şimdiye kadar bir hamle geldiğini görmedik. Genel itibariyle ABD yani Trump hükümeti aynı suçlamalarla Çinli teknoloji şirketlerinin üzerine gidiyor.

Bilindiği üzere Amerika daha önce ZTE ve Huawei gibi isimlere çeşitli yaptırımlar uygulamıştı. Bu isimlerin ardından sıra ByteDance’a geldi.

Trump hükümeti Çinli yazılım devine popüler uygulaması TikTok’un Amerika haklarını satması için 90 gün süre verdi. Yani ByteDance ya uygulamanın ABD haklarını Amerika merkezli bir şirkete devredecek ya da Amerika’dan tamamen çekilecek.

Trump niyeti bozdu! Sırada Xiaomi mi var?

Peki Trump’ın sıradaki hedefi kim? Görünen o ki ABD hükümeti global pazarda güç kazanan Çinli üreticiyi çarmıha germek için fırsat kolluyor. Önce ZTE, ardından Huawei ve şimdi de ByteDance.

Genel düşünce Trump’ın bir sonraki hedefinin Xiaomi olacağı yönünde. Çünkü Çinli üretici son dönemde çok fazla parladı. Gücüne güç kattı. Pek çok pazarda liderliği ele geçirdi. Bu da Amerika’nın en son istediği şeylerden biri.

Elbette Trump kesin Xiaomi’ye karşı savaş açacak demiyoruz. Lakin bunun olmayacağının garantisi de yok. Çünkü ABD hükümeti şu aralar ekonomik bir bunalım geçiriyor. Görünen o ki bu buhrandan kurtulmanın yolunu da Çinli üreticilere ceza kesip kasaya para koymakta buldular. En azından uzaktan görünen durum bu yönde.

Yorumlar
Alp
Yakında savaş çıkar bu Çin'le ABD girer birbirine demedi demeyin
Cevapla
Mehmet
Trump otur oturduğun yerde yeni aldım Xiaomi telefonu
Cevapla
Alex
Neden bu kadar meraklı sınız bu haberi paylaşmak Türkler o xiami seviciler ki Çin den getirip halka on kat daha pahalı satarsanızız. Çin den alıp vatandaş getirince iki bin TL ödeme se kapanır umarım haddini bildirecek Donald Trump xiami
Cevapla
Burak
Tıklamak için eski şeyleri, yeni bir başlıkla ver. Acaba buda mı yasaklanacak mı sorusunun etrafında dön. Haber akışından bu gereksiz siteyi engelliyorum. Kendileri gibi sanıyorlar okuyucuyuda.
Cevapla
Kml
Hakketen boş haber. Çin nerde cevap vermiyor. Çinde hangi google servisi aktif (google, youtube, gmail, facebook açılıyor mı bş bak bakalım) Bilgisizce, sadece aklına grleni yazmış olmak için yazılmış dayanıksız bir yazı... Sözde komplo teorisi (ilkokul seviyesinde)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.