Mobil

Türk hackerlar, Apple'ı hackledi mi?

iCloud sistemine sızdığını iddia eden Turkish Crime Family ekibine Apple'dan cevap geldi. Peki, Turkish Crime Family gerçekten iCloud'a sızmayı başardı mı? İşte cevabı.

Türk hackerlar, Apple'ı hackledi mi?

Turkish Crime Family ismindeki Türk hacker grubu geçtiğimiz günlerde Apple'ın iCloud sistemine sızdıklarını iddia etmişti. Apple'ı tehdit eden Turkish Crime Family; ellerinde 600 milyona yakın iCloud hesabının şifresinin olduğunu ve 75.000 dolarlık Bitcoin veya 100.000 dolarlık iTunes hediye kartı verilmezse, iCloud hesabına bağlı cihazları sileceğini açıklamıştı.

Turkish Crime Family ekibi iCloud'a sızdıklarını kanıtlayan videoyu YouTube üzerinde yayınlamıştı. Ancak Apple'ın bir süre sonra bu videoyu YouTube'dan sildirtmesi gerçekten de iCloud servisinde bir güvenlik açığının olabileceğini gündeme getirmişti. Apple, bugün bir açıklama yaparak oluşan soru işaretlerini ortadan kaldırdı.

Apple; iCloud sisteminde güvenlik açığının bulunmadığını, hackerların çalmış olduğu şifrelerin üçüncü parti sitelerden kaynaklandığını ve bu konuda güvenlik güçleri ile birlikte çalıştıklarını belirtti. Apple, kullanıcılarının hack olayı ile karşılaşmaması için iki aşamalı güvenlik sisteminin aktif edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

1490261160_icloud-turkish-crime-family.jpg

Apple'ın açıklamalarına göre; Turkish Crime Family ekibi iCloud şifrelerini direkt olarak iCloud üzerinden değil kullanıcıların tek bir e-posta ve şifre ile diğer sitelere de üye olması sayesinde çalmışa benziyor.

Değerli takipçilerimiz bu tür olaylar ile karşılaşmamak için LastPass veya 1Password gibi her site için farklı parola üreten ve hafızasında tutan uygulamaları kullanmasını öneriyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.