Ucuz iPhone modeli için kahreden haber geldi!

Apple'a yakın olan ünlü bir analist, iPhone SE 4'ün fişinin çekildiğini bildirdi. Peki Apple neden bu modelini iptal etme kararı almış?

Ucuz iPhone modeli için kahreden haber geldi!

iPhone SE serisi, standart iPhone modellerine göre uygun bir fiyatlı alternatif olarak biliniyor. Ülkemizde de oldukça popüler olan bu model, bütçe dostu telefon arayanların tercihleri arasında yer alıyor.

Ancak seri hakkında üzücü bir haber geldi. Apple'a olan yakınlığı ile bilinen ünlü analist Ming-Chi Kuo'ya göre 2016'da ilk kez ortaya çıkan iPhone SE serisi için yolun sonuna gelindi.

Apple, iPhone SE 4 planlarını iptal etmiş olabilir

Ming-Chi Kuo, yayınladığı bir içerikte Apple'ın önümüzdeki yıl piyasaya süreceği beklenen iPhone SE 4 modelini iptal ettiğini belirtti. Bu dördüncü nesil iPhone SE modelinde şirketin kendi ürettiği ilk 5G çipi yer alacaktı. 

Kuo'ya göre kendi 5G çip planını da dolaylı olarak rafa kaldırmış olan Apple, 2024 yılında piyasaya sürülecek iPhone 16 serisi için Qualcomm'un 5G çiplerinden yararlanmaya devam edecek. 

iPhone SE serisi neden iptal ediliyor?

Apple, iPhone SE serisinin ilk modelini 2016'da piyasaya sürmüştü. Yoğun talep gören bu modelin devamı olarak Touch ID sistemini geri getiren iPhone SE 2020 tanıtılmıştı. Bu model de aynı şekilde Apple'a büyük kâr getirmişti.

iPhone SE4 iptal

Ancak 2022'de piyasaya sürülen son iPhone SE modeli için beklenen talep görülemedi. Endüstri analistleri bu düşük talebin, üçüncü nesil iPhone SE'nin bir önceki SE modeliyle aynı özellikleri taşıdığından kaynakladığını belirtti.

Bu gelişmelerin ardından Apple, iPhone SE serisini iptal etmiş olabilir. Ancak Apple'ın yeni bir uygun fiyatlı alternatif model geliştirmesi sürpriz olmaz çünkü teknoloji devi pazarın her seviyesine erişmek istiyor. Apple'ın nasıl bir yol alacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.