Mobil

ÖTV’siz sıfır akıllı telefon satışı için bakanlık açıklama yaptı!

Son dönemde özellikle sosyal medyada hayli ses getiren ÖTV’siz sıfır akıllı telefon satışına ilişkin bir açıklama geldi. İşte konunun detayları.

ÖTV’siz sıfır akıllı telefon satışı için bakanlık açıklama yaptı!

Oldukça uzun bir süredir akıllı telefonda ve sıfır otomobilde ÖTV’siz satışların gerçekleşeceğine dair söylentiler var. Özellikle son birkaç haftadır, herkesin 3 yılda bir ÖTV’siz sıfır akıllı telefon alabileceği ile ilgili bazı haberler çıkıyor.

Bu haberlerin sosyal medyada hızla yayılması üzerine Maliye Bakanlığı konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, akıllı telefon satışlarında ÖTV indirimine ilişkin bir çalışmanın olmadığı belirtildi. Peki bu ne anlama geliyor? Hemen açıklayalım. Bakanlık yakın zamanda akıllı telefonlardan alınan ÖTV ile ilgili bir çalışma yapmayacak.

ÖTV’siz sıfır akıllı telefon satışı için bakanlık açıklama yaptı!

Elbette önümüzde bir seçim dönemi var. Muhalefet tarafında da gençlere ÖTV’siz telefon ve tablet verileceğine ilişkin bir takım vaatler gelmişti. Dolayısıyla çıkmaz denilen EYT’nin çıktığı, yüzde 25 olarak açıklanan memur maaşlarının yüzde 30’a yükseltildiği, asgari ücrete tarihi bir zam yapılarak 8506 TL’ye yükseltildiği bir ortamda, ÖTV’siz akıllı telefon satışına ilişkin bir tasarı gelirse bu da bizi şaşırtmayacaktır.

Muhtemelen böyle bir yasanın yürürlüğe girmesi en çok Apple’a yarayacaktır. Zira ÖTV oranının en yüksek olduğu modeller iPhone modelleri. Dolayısıyla düşen ÖTV en büyük indirimi güncel iPhone modellerine karşımıza çıkaracaktır.

Yorumlar
Zihni 🦅
50 mil TLF vay beee benimki 1200tl aynı işide görüyor.50mil verince kim diyecekki aaabundakide 50mil Luk TLF sahip.tamam 50 TLF veren cebine Göre zefk.sefa .ise hesabını bilmeyen kasaplar,elinde kalır masatlar.devir ekonomi devri.bu gosteriş lüks başini alıp gidiyor.insanlarimiz aşiriya gidiyor şukur sabir bereketsizlik calişmamazlik.bunlar niye.otv vergisi.bakin yurt dışında herşeyin vergisini takdir takir öduyorlar.hiç kimsede itiraz edemiyorlar.ornek Messi dahi ceza yedi.burada nekadarda devlet iltimas uygulamada halkımız hep kurnazlığı peşinde.vergisini ödemeyen toplum olduk.vereceksinki alasın!!!
Cevapla
Taha
Nasil appleye yarar neredeyse butun telefonlarda %50 otv var 2023 dunyasinda cep telefonunu vatandasina luks goren bir zihniyet bu akp
Cevapla
Adalet
Lüks görmüyor siz doyumsuzluk yapıyorsunuz lafları doğru okuduğunuzda anlarsınız da neyse
Ufuk
Süper olur hükümet demekki yapabiliyormuş isteyince... Bu ay hep güzel haberler aldı başını gidiyor rabbim devletimizi utandırmasın...
Cevapla
Biri
Birakinda çağımız teknolojisi olan cep telefonundan otv almayın artık kimin işine gelmez ki bu.
Cevapla
Mustafa 66
Bakanlık daha yeni uyandı, milyonlarca insan yurt dışından telefon aldı. Devletin kaybettiği katma değer vergisini düşünün. Yurtdışı fiyatına Türkiye'de satılsaydı bizde kendi ülkemizden alırdık.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.