Mobil

WhatsApp için beklenen hamle geldi!

Facebook, WhatsApp sohbetleri için uzun zamandır beklenen atılımı yapmaya hazırlanıyor. Sohbet yedekleri yakında şifrelenebilecek.


Yeni gizlilik politikası ile çok eleştirilen WhatsApp, önümüzdeki günlerde bu politikasını yürürlüğe sokacak. Gizlilik konusunda maalesef ki kullanıcılarını endişelendiren WhatsApp, sunacağı yenilikler ile bunu unutturmaya çalışacak.

WhatsApp'ta bildiğiniz gibi sohbetlerinizi iCloud veya Google Drive'a yedekleyebiliyorsunuz. Ancak bu yedekler maalesef ki şifresiz olduğu için her telefona kolayca geri yüklenebiliyordu.

Popüler mesajlaşma platformu bu noktada düğmeye basmak üzere. Geçtiğimiz günlerde WhatsApp Web için görüntülü ve sesli görüşme özelliğini sunan sonrasında da kaybolan fotoğraf ve videolar özelliğini test eden WhatsApp, şimdi de sohbet yedeklerini şifrelemek için düğmeye bastı.

WhatsApp'ın henüz test aşamasındaki bu özelliği sayesinde kullanıcılar sohbet yedeklerini şifreleyebilecek. Sohbet yedeklerini geri yüklemek istediklerinde ise daha önceden belirlemiş oldukları şifreyi girmek zorunda kalacaklar.

Sohbet yedeklerini bu zamana kadar şifrelemeyen mesajlaşma uygulamasının bu konuda çok geç kaldığını söyleyebiliriz. Özellikle yeni gizlilik politikası yüzünden Telegram ve Signal'e kullanıcı kaptıran WhatsApp, ağır darbeler alacak gibi görünüyor.

WhatsApp

Daha önce hiç Telegram ve Signal kullanmayanlar bile bu uygulamaları keşfettikçe WhatsApp'tan daha fazla opsiyon sunulduğunun farkına varmış durumda. Bu yüzden rakiplere kaptırılan müşterileri geri kazanmak için WhatsApp'ın çok çabalaması gerekiyor.

Yorumlar
Gülhan
Bence çok saçma. Biz neden en düşük ve orta segmentte başlıyoruz biliyor musunuz ? Çünkü bizi sömürdüler birde pandemi girdi bocaladık paramız azdır diye düşünüyorlar. Riske atımıyorlar. Oysa hangi Millet vekilimiz tuşlu telefon kullanıyor?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.