Mobil

Xiaomi ve Huawei liderliği anavatanında bakın kime kaptırdı!

Çin'de kartlar yeniden dağıtılmaya başladı. Xiaomi ve Huawei anavatanında artık en çok telefon satan marka konumunda değil. İşte yeni lider!


Çin pazarında uzun yıllardır lider konumda olan Xiaomi ve Huawei, bu yıl rakibinin gerisi kaldı. Huawei'nin ABD yaptırımlarından ağır darbe almasını değerlendiremeyen Xiaomi, liderliği bir başka Çinli firmaya kaptırdı.

Counterpoint Research'ün rakamlarına göre; Oppo, Çin'de ilk kez en çok satan akıllı telefon markası oldu. Counterpoint'in raporuna göre; Oppo yüzde 21'lik pazar payı ile rakiplerini geride bıraktı. Huawei ve Vivo ise yüzde 20 ile ikinciliği ve üçüncülüğü paylaşırken, Xiaomi ise yüzde 16 ile ile listenin dördüncü sırasına kadar geriledi.

Rapora göre; Oppo'nun satışları yıllık yüzde 26 ve bir önceki aya göre yüzde 33 arttı. Counterpoint, yeni Reno 5 serisinin, önceki Reno 4'ten daha düşük bir fiyat ile daha iyi özellikler sunması firmanın yükselişinde büyük rol oynamış gibi görünüyor.

Doğal olarak Oppo'nun pazar payının artması birinin kaybettiği anlamına geliyor. Rapor, Huawei'nin akıllı telefon sorunlarının Çin'de de sürdüğünü gösteriyor. Counterpoint, Huawei'nin ABD yaptırımlarının neden olduğu bileşen kıtlığı nedeniyle premium pazara odaklanmasını artırdığını, bu nedenle Çinli distribütörlerin hacim için diğer markalara odaklandığını söyledi.

Yaptırımlarla ortaya çıkan Huawei'nin Honor satışı, pazar payını daha da düşürecek. Honor artık bir varlığın aksine Huawei için rakip olarak görülüyor.

Bu rakamların yalnızca bir aylık olduğunu belirtelim. Ancak Counterpoint, Huawei'nin pazar payının 2021'de düşmeye devam etmesini bekliyor. Oppo, en son amiral gemisi telefonu Find X3 Pro'nun piyasaya sürülmesiyle bu fırsattan yararlanmaya çalışacak. Bu hafta tanıtılacak olan Find X3 Pro ile Oppo bir süre daha lider olacak gibi görünüyor.

Yorumlar
Ahmet
Oppo her yerde kral olacak yağ gibi telefon üretiyor adamlar
Cevapla
Nesim
Uygun fiyatada tcl Güzel
Cevapla
Nesim
Bence oppo şahane ya çok iyi
Cevapla
Atomat32
Bence oppo o kazık fiyatlarıyla birinciliği haketmiyor
Cevapla
DANİEL DALMAÇYALI ITALIAN 101
AYNEN EN İYİSİ APPLE HONOR 8S.
yok
Bence de hiç haketmiyor.
Arda
İlker:Knk alakası yok bizim durumumuz iyi Allah'a şükür ama bende Xiaomi kullanıyorum o yüzden ucuz diye öyle kelimeler kullanma... :)
Karanlık
Aynen en iyisi Xiaomi
İlker
O fiyatlar bize kazık :D Çinlilerin çoğu Xiaomi markasını bilmiyor bile. O kadar acınacak haldeyiz ki
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.