Mobil

Xiaomi'nin dünyayı ele geçirme planı!

Redmi başkanı Lu Weibing'e göre Xiaomi önümüzdeki 3 ila 5 yıl arasında Samsung ve Apple'ı geride bırakarak akıllı telefon satışlarında dünya lideri olmayı hedefliyor.

Xiaomi'nin dünyayı ele geçirme planı!

Xiaomi son yıllarda en büyük atılımı yapan şirketlerden biri olarak göze çarpıyor. Sadece cep telefonları ile değil bütün akıllı cihazları ile kullanıcıların gönlünü fethetmeyi başaran firma birkaç yıl önce neredeyse kimsenin bilmemesine rağmen bugün Türkiye kullanıcısının gözünde iyi bilinen ve prestijli markalardan biri konumunda. İşin en ilginç kısmı ise bu prestiji ve tanınırlığı elde etmek için neredeyse hiçbir reklam vermemiş olması. Xiaomi'nin reklam politikası ürünlerinin fiyat/performans liderliğinde saklı. Ünü bu şekilde kulaktan kulağa yayılan Xiaomi, bugün resmi rakamlara göre olmasa da çok büyük ihtimalle gayri resmi ithalat (gri market) ile Türkiye'nin en çok satan cep telefonu firması.

Xiaomi 12 ülkede satış birincisi, küresel pazarda ise üçüncü sırada

Xiaomi 12 Mayıs'ta açıkladığı son verilere göre akıllı telefon satışlarında tam 12 ülkede lider konumda. Bu ülkeler arasında dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Hindistan'ın yanı sıra Rusya ve İspanya gibi yüksek satış rakamlarına sahip ülkeler yer alıyor. Küresel telefon satışlarında ise 2020'nin üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Ağustos-Eylül) üçüncü sıraya yükselen Xiaomi dördüncü çeyrekte de bu konumunu korumuştu.


Canalys'e göre 2021 ilk çeyrek satış rakamları ve 2020 ilk çeyrek ile karşılaştırma

2021'in ilk çeyreğinde de Samsung ve Apple'ın ardından üçüncü sırada yer alan firma başkan yardımcısı ve Redmi başkanı Lu Weibing'e göre ikinci çeyrekte Apple'ı geçerek ikinci sıraya yerleşmeyi planlıyor. Tabi ki bundaki en büyük etken iPhone 12 satış fırtınasının yavaşlaması olacaktır. Zira Apple Eylül ayında yeni iPhone serisini tanıttıktan sonra her yılın son çeyreğinde satış birincisi olmayı, sonraki yılın ilk çeyreğinde de yüksek satış rakamları elde etmeyi başarıyor.

Hedef 2023'te dünya liderliği

Xiaomi'nin başkanı Lei Jun ise 3 yıl içerisinde Samsung'u da geçerek 2023'te dünya lideri olmayı hedeflediklerini söylüyor. Yıl bazında ilk çeyrek raporlarına bakıldığında Xiaomi'nin Oppo ile birlikte yüzdesel bazda en çok büyüyen iki şirketten biri olduğunu ve tam %62'lik bir büyüme gerçekleştirdiğini göz önünde bulundurursak bu hızla hedefine ulaşması ve en kötü 5 yıl içerisinde dünyanın en çok satan akıllı telefon markası olması oldukça yüksek bir ihtimal gibi görünüyor.

Siz ne dersiniz? Xiaomi'nin telefonlarından ve diğer aletlerinden memnun musunuz? Sizce Xiaomi Samsung ve Apple'ı geçerek dünya lideri olabilir mi? Yorum bölümünde bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Yorumlar
Yavuz Çağman
Bende de Redmi 9c var, gayet iyi memnunum
Cevapla
Fuat Özdemir
Redmi marka telefon aldım , çok memnunum, fiyatı da gayet uygun, Herkese tavsiye ederim
Cevapla
Sait
Honor?
Cevapla
Salih
8 aydır redmi note 9 pro kullanıyorum batarya performansı dışında hala ilk günkü gibi
Cevapla
Yusuf Erkol
Yazılım konusunda sorunları çok var bunu halledebilirlerse gerçekten de 1.sıraya otururlar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.