Mobil

Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo! Mahşerin dört atlısı pazarı domine etti!

Global pazarda ses getiren Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo iç pazarı da neredeyse tamamen ele geçirdi. İşte detaylar.


Akıllı telefon pazarındaki rekabet hız kesmeksizin devam ediyor. Özellikle Çinli üreticiler global pazara açıldıktan sonra sektördeki rekabet daha da çetin bir hale geldi. Bu rekabete ayak uyduramayan LG, HTC ve Sony gibi isimler ister istemez kendi kabuklarına çekilmek zorunda kaldılar.

Teknoloji sektörünü az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere Çin'de akıllı telefon üretimi yapan 10'un üzerinde şirket bulunuyor. Lakin dünya genelinde isim yapan ve global pazarda zirveye oynayan isimler söz konusu olduğunda bu sayı 4'e düşüyor.

Hali hazırda global pazarda hatırı sayılır satış rakamlarına ulaşabilen Çinli üreticiler Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo diyebiliriz. Bu dört isimden 3'ü ülkemizde de kurumsal olarak hizmet veriyorlar.

Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo! Mahşerin dört atlısı pazarı domine etti!

Bu dört isim son açıklanan raporlara göre, kendi ülkelerinde yani Çin'de de tüm pazarı domine etmiş durumdalar. Apple ve Samsung gibi güçlü isimlerin de yer aldığı Çin pazarında 2020 yılında gerçekleşen tüm satışların yüzde 82.3'ünü yukarıda bahsettiğimiz 4 üretici gerçekleştirmiş.

Üstelik Çin pazarında çok daha ucuza satılan ismini duymadığımız modellerin olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu firmalar haricinde ZTE, Elehpone, OnePlus, Lenovo gibi sağlam üreticiler de Çin pazarında önemli paya sahipler. Lakin görünen o ki Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo yakın gelecekte Çin pazarına tamamen hakim olacaklar.

Yorumlar
Oppo delisi
Ben yeni tel olarak oppo alcaktım ve telefonum 1 hafta sonta kargodan geliyi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.