Xiaomi, MIUI Pil Sağlığı Göstergesi ile şarjınız artık daha fazla dayanacak!

Xiaomi, pil sağlığının kısa sürede bozulma problemi üstünde çalışıyor. Şirket yeni modellerinde MIUI Pil Sağlığı Göstergesi özelliği getiriyor.

Xiaomi, MIUI Pil Sağlığı Göstergesi ile şarjınız artık daha fazla dayanacak!

Akıllı telefon pillerinin çoğu lityum iyondan yaplılır. Telefonumuzu verimli bir şekilde de kullansak zamanla bu yapılar bozularak pil performansının düşmesine neden olurlar. Eskiden kullanılan ve adeta sadece arama yapılan telefonların şarjı neredeyse bir hafta giderdi, şimdi modern teknoloji ile şarjımız günlük dayanmıyor.

Xiaomi şarj problemlerini çözmek istiyor

Xiaomi, MIUI Pil Sağlığı Göstergesi ile şarjınız artık daha fazla dayanacak! - Resim : 1

Xiaomi, de bu durumun farkında.Şirket, kullanıcılarının akıllı telefonlarının pil sağlığını izlemelerine yardımcı olacak bir özelliğe sahip olma arzusunun farkında. Xiaomi şimdi bunun için MIUI Pil Sağlığı Göstergesi denen özelliği getiriyor.

Çinli teknoloji devi, MIUI Pil Sağlığı Göstergesini bazı akıllı telefonlarına yaymaya başladı. Bu özellik ilk olarak Redmi Note 10'da kullanıma sunuldu. Şirket şu anda bu yeni özelliği Mi 11 Ultra, Mi 11 Pro, Mi 11, Mi 11 Lite, Mi 10 Extreme Hatıra Sürümü, Mi gibi daha fazla modelde test ediyor. 10 Pro, Mi 10, Redmi K40 Pro+, Redmi K40 Pro, Redmi K40 ve Redmi K40 Game Enhanced Edition da özelliği alacak olan cihazlar arasında.

Xiaomi Pil Sağlığı Göstergesi, karmaşık pil yaşlanma faktörlerine dayalı olarak pil sağlık durumunu tahmin edebilecek. Kullanım süresi, döngü süreleri, depolama sıcaklığı, depolama kapasitesi ve diğerleri gibi cep telefonu pilinin pil yaşlanma sürecini etkileyen çeşitli faktörlerü okuyabilecek. Xiaomi Pil Sağlığı Göstergesi, mevcut pil sağlığını bir bakışta görebilmeniz için pil sağlığını yaşlanma empedansına, sıcaklığa ve kapasiteye göre ilgili bir ölçeğe dönüştürecek. Pil sağlığı arayüzüne, uygun Xiaomi telefonlarında Sistem Ayarları> Güç Tasarrufu ve Pil> Pil sayfasına giderek erişilebilir. Pil ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için sistem, pil bozulduğunda kullanıcıyı uyaracak, böylece optimum pil performansını korumak için telefonu zamanında bir servis merkezine götürebilirler.

Sürüm hazır olduğunda Xiaomi'nin bu özelliği daha fazla modele sunması bekleniyor. Ancak bundan önce, telefonunuzun optimum sıcaklık aralığında kullanılmasını sağlayarak pil ömrünün uzamasına yardımcı olabilirsiniz. Telefon sürekli olarak aşırı yüksek veya aşırı düşük sıcaklık koşullarında çalıştırılırsa pilin bozulması hızlanır. Optimum pil kapasitesi kullanım aralığına da dikkat etmelisiniz. Pil seviyesini tam şarjlı veya çok düşük pil durumunda çok uzun süre tutmak pil ömrünü kısaltacaktır. Uzmanlar, pil ömrünü korumak için en iyi güç kullanım aralığının %40~80 güç olduğunu söylüyor. Son olarak, pil ömrünü uzatmak için pili en iyi çalışma güç aralığında tutmak için telefon tamamen şarj olduktan sonra şarj cihazını prizden çekmeniz önemli.