Mobil

Xiaomi Türkiye'de telefon üretmeye başladı! Fiyatlar düşebilir!

Çinli teknoloji devi Xiaomi Türkiye'de resmi olarak telefon üretimine başladı. Bu üretim sayesinde orta segmentte fiyatlarda iyileştirmeler görebiliriz.

Xiaomi Türkiye'de telefon üretmeye başladı! Fiyatlar düşebilir!

Çin'in önde gelen isimlerinden olan Xiaomi, Türkiye'ye olan yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Daha önce ülkemizde telefon üretmek için fabrika kuracağını açıklayan Xiaomi, bugün resmi olarak fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.

Türkiye'de 30 milyon dolar yatırımla 2 bin kişiyi istihdam edeceğini açıklayan Xiaomi, ülkemizde telefon üreterek yükselen fiyatların düşmesini sağlayacak. Devletimizin ülkemizde üretim yapan yabancı firmalardan bazı vergileri almaması sayesinde özellikle orta segmentte fiyatlarda düşüş yaşanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Xiaomi'nin fabrikasının açılışı için gönderdiği mesajda, "Nazik davetiniz için teşekkür ediyor, Xiaomi ve Salcomp ortaklığında kurulan üretim tesisinin şirketiniz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bugün dünya devlerinin yatırımlarında ülkemizi tercih etmesinin gerisinde, Türkiye'nin girişimci dostu yatırım ikliminin önemli payı bulunuyor. Ayrıca ülkemiz, dinamik ve nitelikli iş gücü, geniş iç ve bölgesel pazarlara ulaşım imkanı, stratejik konumu ve yaygın teşvik sistemi ile uluslararası yatırımcılar için çok ciddi fırsatlar sunuyor." ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca; "Xiaomi ve iş ortağı Salcomp'un yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla, 14 bin metrekare arazi üzerinde kurduğu bu fabrika, yıllık 5 milyon üretim kapasitesiyle 2 bin kişiye de istihdam sağlayacaktır." dedi.

Xiaomi Türkiye'de telefon üretmeye başladı! Fiyatlar düşebilir! - Resim : 1

Kısa vadede Xiaomi ve Redmi imzalı giriş ve orta segment telefonların fiyatlarına gözle görünür düşüş bekliyoruz. Uzun vadede ise amiral gemisi segmentinde ciddi indirimler görebiliriz.

Xiaomi, OPPO ve Samsung'dan sonra gözler Apple'a çevrilmiş durumda. Türkiye pazarındaki yüksek fiyat politikasını hafifletmesi gereken Apple, bakalım ülkemizde de üretime başlayacak mı?

Yorumlar
Cenk
Fiyat kesinlikle düşmez Türkiye üretim maliyeti göründüğü kadar düşük değil burada üretime başladıklarına pişman olmazsalar iyidir. Dolaylı gider o kadar çokki üretim yapan bilir.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.