Mobil

Xiaomi Türkiye’ye haksızlık yapıyor!

Xiaomi global pazardaki agresif fiyat politikasını Türkiye’ye yansıtmıyor. Xiaomi Türkiye ürünlerini olması gerekenin üzerinde fiyatlarla satışa sunuyor.

Xiaomi denildiğinde şüphesiz akla gelen ilk şey uygun fiyatlı telefonlar olacaktır. Lakin bu durum son dönemde hayli muğlak bir hal aldı. Kabul edelim, Xiaomi Türkiye pazarına girdiğinde fiyatları gayet makuldü. Yani yurt dışındaki fiyatlar ile Türkiye’deki fiyatlar tam olarak örtüşmekteydi. Lakin Xiaomi’nin Türkiye’deki popülaritesi artınca fiyatları da artmaya başladı.

Xiaomi Türkiye’ye haksızlık yapıyor!

Agresif fiyat politikası sayesinde global pazarda hızlı bir yükselişe giren Xiaomi Türkiye’de de geniş kitlelere ulaşmıştı. Uygun fiyatlarından ötürü kısa sürede önemli bir müşteri çoğunluğunu yakalayan Çinli üretici, son dönemde duyurduğu fiyatlarıyla büyük hayal kırıklığı yarattı.

Türkiye’deki artan  popülaritesini fiyatlarını arttırarak kutlayan Xiaomi, Türkiye’deki müşteri kitlesine bu şekilde teşekkür etti.

Kısa bir süre önce yurt dışı fiyatı 269 dolar olan Xiaomi Redmi Note 9 Pro ülkemizde 3300 TL fiyatla duyuruldu. Tamam vergi falan var, orası belli. Lakin 269 dolar olan bir telefonun 3300 TL’ye satılması hiçbir vergiyle açıklanamaz. Bu telefon günlük kurla 1850 TL’ye denk düşüyor. Üstelik bu vergili fiyat yani ham fiyat değil. Hali hazırda vergi oranları yüksek olan Hindistan’da vergili bir şekildeki satış fiyatı 269 dolara denk geliyor.

xiaomi

Türkiye’de ise 481 dolar. Bunun sebebi ne? Elbette Xiaomi Türkiye’nin fırsatçılığı. Nasıl olsa popüler olduk, nasıl olsa bilinen bir marka olduk kafasıyla fiyatların şişirilmesi.

Fakat unuttukları çok önemli bir unsur var. Eğer bu şekilde fiyat belirlemeye devam ederlerse bu halk onları çıktıkları yerden indirmesini de bilir.

Kaldı ki 3300 TL’ye Redmi Note 9 Pro alana kadar, 8500 TL’ye Mi 10 alana kadar tonla alternatif var. Xiaomi Türkiye’nin acilen kendisine çeki düzen vermesi gerekiyor. Yabancı ülkelere ayrı tarife, Türkiye’ye ayrı tarife olmaz.

Yorumlar
NZT 48
cihaz bedeli: 269$=1832 TL "+18.32TL KTB" kesintisi "+185.05 TL" TRT Bandrolü Ötv matrahı= 2035.32 TL "+1017.66" TL ÖTV bedeli KDV matrahı= 3052.93 "+549,53 TL" KDV bedeli ürünü vergiler dahil toplam fiyatı: 3602,55 TL SATIŞ bedeli: 3300TL markaları suçlamadan önce neye ne kadar ödediğinize bakarsanız şikayet edilmesi gerekenin markalar değil Vergiler olduğunu görürsünüz.
Cevapla
Misafir
Bütün markalar aynı zihniyette almayalım burunları sürtülsün biraz dicem ama 5 binde olsa 15 binde olsa alınıyor anlamıyorum bunu
Cevapla
ali suat
çok yanlı saçma sapan bir haber olmuş. türkiye'deki telefonların tamamı 2 katı fiyata satılıyor, türkiye'de son 2 ayda kaç ürüne vergi geldi, farkında değil misiniz? Samsung a51 de 269 Euro, türkiye fiyatı ise: 2700 tl ( 6 aylık telefon). Normal bu fiyatlar. Vergi sistemini eleştirin önce.
Cevapla
Hüseyin
Fiyatlar gayet makul. Çamur atmayın xiaomi ye.. Parası olmayan almasın onu da biz mi düşüneceğiz.
Cevapla
Kemal
Makul dediğin fiyatlar vergilerle birlikte 269 dolar olan telefonun 481 dolara satılması, vergisi dahil edildiği zaman telefonun fiyatı 269 dolar oluyor, ama bizde 481 dolara satılıyor, fiyatlar makul falan değil bence, evet vergi yüksek ama zaten vergiyi koysan bile 269 dolar yapıyor...
Alp
Valla bu halka ne versen GİDER onlarda gördü 290 dolarlık 2 gb rem ayfon 7000 tl ye satıldı bu ülkede devam ..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.