Mobil

Xiaomi Türkiye’ye haksızlık yapıyor!

Xiaomi global pazardaki agresif fiyat politikasını Türkiye’ye yansıtmıyor. Xiaomi Türkiye ürünlerini olması gerekenin üzerinde fiyatlarla satışa sunuyor.

Xiaomi Türkiye’ye haksızlık yapıyor!

Xiaomi denildiğinde şüphesiz akla gelen ilk şey uygun fiyatlı telefonlar olacaktır. Lakin bu durum son dönemde hayli muğlak bir hal aldı. Kabul edelim, Xiaomi Türkiye pazarına girdiğinde fiyatları gayet makuldü. Yani yurt dışındaki fiyatlar ile Türkiye’deki fiyatlar tam olarak örtüşmekteydi. Lakin Xiaomi’nin Türkiye’deki popülaritesi artınca fiyatları da artmaya başladı.

Xiaomi Türkiye’ye haksızlık yapıyor!

Agresif fiyat politikası sayesinde global pazarda hızlı bir yükselişe giren Xiaomi Türkiye’de de geniş kitlelere ulaşmıştı. Uygun fiyatlarından ötürü kısa sürede önemli bir müşteri çoğunluğunu yakalayan Çinli üretici, son dönemde duyurduğu fiyatlarıyla büyük hayal kırıklığı yarattı.

Xiaomi Türkiye’ye haksızlık yapıyor! - Resim : 1

Türkiye’deki artan  popülaritesini fiyatlarını arttırarak kutlayan Xiaomi, Türkiye’deki müşteri kitlesine bu şekilde teşekkür etti.

Kısa bir süre önce yurt dışı fiyatı 269 dolar olan Xiaomi Redmi Note 9 Pro ülkemizde 3300 TL fiyatla duyuruldu. Tamam vergi falan var, orası belli. Lakin 269 dolar olan bir telefonun 3300 TL’ye satılması hiçbir vergiyle açıklanamaz. Bu telefon günlük kurla 1850 TL’ye denk düşüyor. Üstelik bu vergili fiyat yani ham fiyat değil. Hali hazırda vergi oranları yüksek olan Hindistan’da vergili bir şekildeki satış fiyatı 269 dolara denk geliyor.

xiaomi

Türkiye’de ise 481 dolar. Bunun sebebi ne? Elbette Xiaomi Türkiye’nin fırsatçılığı. Nasıl olsa popüler olduk, nasıl olsa bilinen bir marka olduk kafasıyla fiyatların şişirilmesi.

Fakat unuttukları çok önemli bir unsur var. Eğer bu şekilde fiyat belirlemeye devam ederlerse bu halk onları çıktıkları yerden indirmesini de bilir.

Kaldı ki 3300 TL’ye Redmi Note 9 Pro alana kadar, 8500 TL’ye Mi 10 alana kadar tonla alternatif var. Xiaomi Türkiye’nin acilen kendisine çeki düzen vermesi gerekiyor. Yabancı ülkelere ayrı tarife, Türkiye’ye ayrı tarife olmaz.

Yorumlar
Harun
Cep telefonlarında ÖTV oranı vergi matrahı 640 TL'ye kadar olanlar cihazlar için yüzde 25, 640 TL - 1500 TL arası olan cihazlar için yüzde 40 ve 1500 TL'nin üzerindekiler için ise yüzde 50 olarak uygulanıyor. KDV oranı yüzde 18 olan telefonları, ayrıca yüzde 10 oranında da TRT bandrolüne tabi tutuluyor. Dolar 269 x 6,81 = 1831,89 TL 1831,89 TL + ÖTV (945.94) TL 1831.89 TL + KDV (329,74) TL 1831,89 TL + TRT (183,18) TL Vergiler Sonucu Tutar 3290.75 TL
Cevapla
Osman
İyi de bence xiaomi telefon değil ki tartışıyorsunuz. Üç kuruş fazla verin doğru dürüst bir telefon alın, ben aldım pişman oldum, uyarıyorum siz olmayın.
Cevapla
kazım
Kedi uzanamayacağı ciğere mındar dermiş senin ki de o hesap
Mustafa
Dolar kurunu 6,80 alip vergileri eklediginizde tam 3.300 TL cikiyor. Hindistan'da %94 vergi mi var ki oradaki fiyatla kiyasliyorsunuz? Kimleri editor yapiyorsunuz? Adamin ne dunyadan ne de Turkiye'den haberi yok daha.
Cevapla
murat
ya milleti aptal sanıyorsunuz ya da siz öylesiniz.o telefonun fiyatı ne kadarsa bir o kadar vergi icat ettiler.Bütün dünyada ful satan bir marka Türkiye ye kazık atıyor öyle mi.Bu nasıl saçma bi haber.Ha amaç vergileri gizleyip topu firmaya atıyorsanız benim karnım tok yiyemeyeceğim
Cevapla
Xiaomi
Fiyatlar hakkında anlattığınız tamamen araştırmadan yapılmış bir zırvalık, devletin teknoloji ve özel tüketim araçlarına koyduğu vergi bu fiyatların temel sebebi.Ayrıca 3300 TL ve civarı fiyatta note 9 pro nun bir diğer rakibi yok ...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.