Mobil

Xiaomi’ye rakip gösterilen realme yokları oynuyor!

Türkiye pazarına büyük umutlarla giren realme fena çuvalladı. Xiaomi’ye rakip olur denilen realme adeta pazardan silindi.


Türkiye pazarında giren Çinli üretici sayısı gün geçtikçe artıyor. Hali hazırda genele baktığımızda Huawei, Honor, Oppo, Xiaomi, realme, Tecno ve Elephone’un ülkemizde faaliyet gösteren Çinli üreticiler olduğu söylenebilir.

Burada dikkat çekeceğimiz isim ise realme. Türkiye pazarına sonradan giriş yapan Çinli üretici iddialı fiyat performans ürünleriyle dikkat çekmek istemişti.

Gerçekten de Türkiye pazarına girdikleri modeller Xiaomi’nin fiyat performans bazlı Redmi serisine kafa tutacak türdendi. Fakat olmadı.

Xiaomi’ye sağlam rakip olacak dedik yüzümüzü kara çıkardı!

realme ismini duyurmayı başaramayınca Xiaomi Redmi’ye rakip olmak yerine LG, HTC gibi Türkiye’den silinmek üzere olan isimlere rakip olabildi.

Telefon fiyatlarını ani bir şekilde arttıran Çinli üretici, haliyle kullanıcıların ilgisini çekemedi. Bu duruma en basit örnek ise realme’nin 5i modeli diyebiliriz. Ülkemizde birkaç ay öncesinde 1400 TL’ye satılan bu telefonun şimdiki fiyatı 2200 TL seviyelerinde.

Tamam kur arttı, koronavirüs çıktı falan ama bu kadar da değil. Bu telefonun fiyatı 1400’den 1700TL’ye yükselse durum anlaşılabilirdi. Lakin realme birkaç telefon satınca “ben oldum” havalarına girdi.

Dolayısıyla telefon fiyatlarını hızlı bir şekilde arttırdı. Sonuç olarak Xiaomi’ye rakip olarak gösterilen Çinli şirket, başarısız bir tabloyla karşı karşıya kaldı.

Eğer fiyat tarafında biraz daha iddialı olsalardı belki Xiaomi Redmi’ye rakip olabilirlerdi. Lakin mevcut şartlarda realme’nin Türkiye’de başarılı olması pek de mümkün görünmüyor.

Yorumlar
murat
bu araştırmayı yapan arkadaş pek fazla telefondan anlamıyor galiba.
Cevapla
tugi
sen otoritemisin bu işte.telde vergi artışı oldu fiyat arttı.yoksa cahilmisin.sen kimsin.hayır merak etmiyorum
Cevapla
hasan kekeç
realme 5 pro modelini 1800 tl ye almıştım ilk geldiğinde bu fiyata göre özellikleri çok iyi bir telefon ama şimdi baktım 2700 tl fiyatı var bu fiyatta sadece kur artışıyla açıklanamaz 2700 tl lik telefon değil 2700 tl fiyata kim alır ki senin telefonu anlamadım bu fiyatları kim koyuyor kime danışıyorlar
Cevapla
Ali
Realme oppo isim olarakta çekici diğiil zaten kalite sıfırın altında XAOMİ ile isimleri yana yana bile kullanılamaz XAOMİ PERFECT
Cevapla
Tanju
Valla onu bunu bilmem ama bu pazarın En iyisi HUAWEI biz kullanıyoruz çok mükemmel telefonları var fiyat performans uyumu da çok iyi tavsiye ederim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.