Mobil

Xperia Z kullanıcılarını şok eden açık

Sony Xperia Z akıllı telefonda bulunan güvenlik açığı kullanıcılarını üzdü.

Xperia Z kullanıcılarını şok eden açık

Sony'nin bu yılın başlarında tanıttığı ve oldukça ilgi gören amiral gemisi Xperia Z, bir hatası ile kullanıcılarını üzdü. HTC One, Galaxy S4 gibi rakiplerinin karşısında böyle bir hata Sony'yi müşterilerini kaptırma riski ile karşı karşıya getirdi.  Peki bu hata ne mi? Xperia Z'de bir güvenlik açığı bulundu.

Sony Xperia Z'nin kilidini devre dışı bırakmanın çok kolay olduğu görüldü. Telefondaki kilit sistemi Android'in içinde gömülü olarak yer alıyor ancak, güvenliği servis ayar menüsü içinden devre dışı bırakıldığı için bu durumdan direk Sony sorumlu oluyor.

1364378503_2013021800564161846.jpg

Peki Sony Xperia Z'nin güvenlik kilidi nasıl devre dışı bırakılıyor?

Sony Xperia Z'de *#*#servis_numarası#*#* tuşlaması yapılarak bir takım özel ayarların olduğu servis menüsüne erişiliyor ve işlev acil arama ekranındayken de aktif oluyor.

Cihaz kilitliyken acil arama adımını kullanıp *#*#7378423#*#*tuşlamasını yaptığında karşınıza servis menüsü açılıyor. Buradan Service Test – NFC – NFC Diag Test adımlarını izleyerek NFC işlev testi başlatılıyor. Test tamamlandıktan sonra ana ekran tuşuna bastığınızda cihazın şifresi de devre dışı kalıyor.

Güncelleme ile bu sorun giderilecektir ancak şu an için Xperia Z güvenilir değil. Aşağıdaki videoda bu kilidin nasıl devre dışı bırakıldığını izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Bu kilit açığı olsa ne olmasa ne. Kullanıcı bunu görünce telefonu'nun kilit zaafiyeti var diye vaz mı geçer diyemi düşünüyorlar. SONY kullanıcı'ları sıradan telefon kullanıcısı değildir. SONY bir zevk ve hastalıktır.
Cevapla
ben xferya z alacaktim ama simdi kafamda soruisaretleri var vazgececegim herhalde
Cevapla
şener xperia z
bu haberi yapan resmen abartarak yapmış ben bunda art niyet ararım samimi kesinlikle değil sırf çamur herşeyi büyüterek insanları zevkinden ve hobisinden sogutamazsın buna hakkın yok bir iş yapacaksan tarafsız olmalısın bu ve bunun gibi davranışlar iş kurallarını ihlaldir.düzeltebilir sorun ve hepsi bir değildir şahsen çok memnunum cihazdan beğenmeyen istediğini kullanmakta özgür.. kendine yapılmasından hoşlanmadığın şeyi başkasına yapmaya hakkın yoktur.
Cevapla
QWERTY
su acigi olmasinda gerisi muhim degil dimi gakkoo
Cevapla
gakko elinde patladi iexperia :)
hahhahaha gakko ne oldu zzzzzzzzz zzzzzz hahahha
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.