Xperia Z kullanıcılarını şok eden açık

Sony Xperia Z akıllı telefonda bulunan güvenlik açığı kullanıcılarını üzdü.

Xperia Z kullanıcılarını şok eden açık

Sony'nin bu yılın başlarında tanıttığı ve oldukça ilgi gören amiral gemisi Xperia Z, bir hatası ile kullanıcılarını üzdü. HTC One, Galaxy S4 gibi rakiplerinin karşısında böyle bir hata Sony'yi müşterilerini kaptırma riski ile karşı karşıya getirdi.  Peki bu hata ne mi? Xperia Z'de bir güvenlik açığı bulundu.

Sony Xperia Z'nin kilidini devre dışı bırakmanın çok kolay olduğu görüldü. Telefondaki kilit sistemi Android'in içinde gömülü olarak yer alıyor ancak, güvenliği servis ayar menüsü içinden devre dışı bırakıldığı için bu durumdan direk Sony sorumlu oluyor.

1364378503_2013021800564161846.jpg

Peki Sony Xperia Z'nin güvenlik kilidi nasıl devre dışı bırakılıyor?

Sony Xperia Z'de *#*#servis_numarası#*#* tuşlaması yapılarak bir takım özel ayarların olduğu servis menüsüne erişiliyor ve işlev acil arama ekranındayken de aktif oluyor.

Cihaz kilitliyken acil arama adımını kullanıp *#*#7378423#*#*tuşlamasını yaptığında karşınıza servis menüsü açılıyor. Buradan Service Test – NFC – NFC Diag Test adımlarını izleyerek NFC işlev testi başlatılıyor. Test tamamlandıktan sonra ana ekran tuşuna bastığınızda cihazın şifresi de devre dışı kalıyor.

Güncelleme ile bu sorun giderilecektir ancak şu an için Xperia Z güvenilir değil. Aşağıdaki videoda bu kilidin nasıl devre dışı bırakıldığını izleyebilirsiniz.