Mobil

Yerli üretim akıllı telefonlar meğer bu yüzden pahalıymış!

İlk etapta dışarıdan ithal akıllı telefonlara oranla daha ucuz olacağı düşünülen yerli telefonlar neden pahalı? İşte bu sorunun yanıtı.

Yerli üretim akıllı telefonlar meğer bu yüzden pahalıymış!

Türkiye'de yerli üretim akıllı telefon devri kısa bir süre önce start altı. Yerli üretim modeller hızla yaygınlaştıkça genel beklenti fiyatların düşmesi yönündeydi. Fakat beklenen olmadı.

Hatta üretim öncesinde bazı markalar fiyatların yüzde 30 ya da yüzde 40 oranında düşebileceğini söylüyorlardı. Lakin bu da olmadı. 

Hali hazırda ülkemizde üretilen modeller de dışarıdan ithal gelen modeller kadar pahalıya satılıyor. Peki ama bu durumun temel nedeni ne? Yani yerli modellerin de ithal modeller kadar pahalıya satılmasının ardındaki asıl unsur ne?

Hemen belirtelim. Ülkemizde üretilen akıllı telefonların beklentilerin üzerinde bir etikete sahip olmasındaki asıl önemli unsur vergiler ve yükselen kur etkisi.

Yerli üretim akıllı telefonlar meğer bu yüzden pahalıymış!

Şu sıralar döviz kurlarında bir artış bekleniyor. Bu durum da üreticilerin elini kolunu bağlamış durumda. Dolayısıyla telefonların fiyatlarını sürekli değiştirmek istemeyen üreticiler de fiyatları biraz üst perdeden belirliyorlar.

Gelelim ikinci unsura. Tabi ki vergiler. Ülkemizde akıllı telefonlardan ütopik oranlarda vergiler alınıyor. Bu vergiler son dönemde iyiden iyiye artmaya başladı. Görünen o ki artış bir süre daha devam edebilir. Şu anda telefonların segmentine göre ayarlanan bir vergi seviyesi mevcut.

Yani aldığınız telefonun yurt dışı fiyatı ne kadar yüksekse Türkiye'deki vergi oranı da o kadar yüksek oluyor. 

Eğer ileride Türkiye'de üretilen modellere ufak bir vergi affı gelirse durum değişebilir. Fakat şu anda böyle birşey de söz konusu değil. Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Kaan
Yerli araba yada yerli traktörü görecez nekadar fiyata satılacak vergiden dolayı yurtdışındakiler alır ancak beleşe bize gelince üç dört katı vergiyle satar bunlar
Cevapla
Kadir
Ucuz olan ne var ki bunlar ucuz olsun birde burda ürettikleri modeller çöp resmen orta segment bile yok içlerinde
Cevapla
Rachid
Vergiler olmasa türkiye bitik. Üretime dayalı birşey yok çünkü.
Cevapla
Ne pahalısı
Milleti galeyana getirmeyin yerliler ilk çıkan modeller ve muadilleri 3 katı fiyata satılıyor tamda milleti gazla a zamanı pandemi karaborsacıları
Cevapla
Murathan Kaya
Bu artık vergi değil,başka bir şey...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.