Mobil

Yılbaşına yeni bir iPhone ile girme hayali kuranlara kötü haber!

Apple, Foxconn'a ait bir iPhone üretim tesisindeki son covid karantinaları ve işçi protestoları nedeniyle, stoklara bu çeyrekte beklenenden %20 daha az iPhone 14 Pro ve Pro Max getirme yolunda ilerliyor.

Yılbaşına yeni bir iPhone ile girme hayali kuranlara kötü haber!

Analist Ming-Chi Kuo'nun son haberi, bu hafta başında ilk  tahmin edilen 6 milyon adete karşılık çok daha fazla; 15 ila 20 milyon adetlik bir az üretim tahmin ediyor. 14 Pro ve Pro Max'i bulmak zaten zordu ancak stok güncellemelerinin aralık ayı sonuna kadar gerçekleşmesi de beklenmiyor.

Devasa Foxconn tesisindeki işçilerin, Çin hükümetinin covid salgınını kontrol altına almak amacıyla tesiste yaşamaya zorlandığı bildirildi. Bunun üzerine başlayan protestolar, Foxconn'u maaşların kesilmesini ve kötü koşulları gerekçe göstererek yeni işe alınan bazı çalışanlara tesisten ayrılmaları için 1.400 dolar teklif etmeye teşvik etti.

Yılbaşına yeni bir iPhone ile girme hayali kuranlara kötü haber!

Bu ayın başlarında Çin’de sıkı karantina önlemleri başladığında Apple, müşterileri 14 Pro modelleri için uzun süre beklemeleri gerektiği konusunda uyarmıştı. ABD’deki pek çok Apple mağazasında da  14 Pro ve Pro Max modelleri sıfır stok olarak görülüyor. Apple'ın web sitesinde de bugün sipariş edilen bir 14 Pro için en erken teslimat tarihi 29 Aralık olarak veriliyor.

Kuo, bu stok sorununun Apple için "önemli riskler" taşıdığını söylüyor ve 2022'nin dördüncü çeyreği için %20 ila %30 daha düşük iPhone geliri öngörüyor. Ayrıca, bu durum Apple'ı Pro modelleri için başka tedarikçiler aramaya da itebilir. Kuo, şirketin şimdiden üretiminin %10’unu diğer Çinli üreticilere kaydırdığını söylüyor ve Foxconn'un gelecekte, 15 Pro serisi için tek üretici olarak kalmakta zorlanacağına dikkat çekiyor.

Yılbaşı için birine 50 küsür bin liralık bir telefon hediye etmeyi planlıyorsanız, pek de şansınız olmayacak gibi görünüyor. Ama belki de böylesi pek açıdan ve herkes için daha iyi. Kuo da potansiyel 14 Pro alıcılarının cihazın ocak ayında piyasaya çıkmasını beklemeyip, telefonu almaktan vazgeçeceğini düşünüyor. Yaşanan ekonomik krizin ortasında daha fazla insan eski telefonunu yenilemek yerine biraz daha idare etmeyi tercih edecektir. Ki iPhone 14, Pro ile karşılaştırıldığında özellikle pek telefon yenilemeye değecek özelliklere sahip değil. Bu açılardan en iyi seçenek ücretsiz ve mevcut olan seçenek olabilir: yeni bir cihaz almak yerine henüz yapmadıysanız, telefonunuzu iOS 16'ya yükseltmek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.