Mobil

Yılın ilk çeyreğine Android damgası

Mobil dünyasının yükselen yıldızı Android yılın ilk çeyreğinde büyük başarı elde etti.

Yılın ilk çeyreğine Android damgası

Son yıllarda önemli bir yükseliş içerisinde olan Android, yılın ilk çeyreğinde de geleneği devam ettirdi. Gartner tarafından açıklanan ilk çeyrek raporunda, işletim sistemi satılan 210 milyon akıllı telefonun %74.4’ünde yer buldu. 3 aylık süreçte Android işletim sistemine sahip 156 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşti.

Android’in en yakın rakibi ise %18.2 dilimle iOS oldu. Sistem ile çalışan 38.3 milyon telefon satışı gerçekleşti. BlackBerry %3, Windows Phone ise %2.9 bir orana sahip. Geliştiriciler tarafından bir kenara itilen Bada ve Symbian ise akıllı telefon platformundan silinmek üzere.

1368591947_adsiz.png
Üreticiler cephesinde satılan telefon adetlerine göz attığımızda ise Samsung 64.7 milyon akıllı telefon satışı ile pazarın %30.8'lik dilimine sahip. 38.3 milyon iPhone satışı gerçekleştiren Apple ise platformda %18.2'lik bir dilime sahip. Apple, geçtimiz yıl ay çeyrekte pazarın 22.5'lik dilimine hakimdi. Listenin 3. sırasında ise 10 milyon telefon satışı ile LG yer bulmakta. Hemen arkasında ise Çinli üreticiler Huawei ve ZTE geliyor. Detaylara aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz. 
1368591990_adsiz.png
Yorumlar
Misafir
Android kadar olmasa da Windows mobile'ın büyümesi de (%1,9'dan %2,9'a) dikkat çekici..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.